Archiwum - 06/2020

Wykładziny i środowisko

komentarzy: 0
29 Czerwiec 2020

W dobie, gdy coraz większą znaczenie przywiązujemy do zdrowego środowiska – naturalnego, pracy, mieszkania, czyli po prostu życia, musimy zwracać uwagę również na to jak wyposażamy przestrzenie, w których mieszkamy i pracujemy.  Pomagają nam w tym kolejne przepisy, regulacje wprowadzane na rynek materiałów budowlanych i wyposażenia wnętrz przez urzędy krajowe i unijne.  Producenci w/w wyrobów chcąc utrzymać sprzedaż i w trosce o dobry wizerunek dbają o zdrowy skład produktów, ekologiczną produkcję i jak najmniejszy negatywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.  Na tym tle całkiem dobrze wypada branża pokryć podłogowych.  Spójrzmy, jakich dokumentów, oprócz podstawowej specyfikacji powinniśmy wymagać od producentów wykładzin podłogowych.

 

DoP-, czyli Deklaracja Właściwości Użytkowych, która potwierdza spełnienie minimalnych wymagań, jakie według dyrektywy unijnej CPR musi mieć produkt budowlany dopuszczony do obrotu na terenie UE. Produktów, które nie mają DoP lepiej nie bierzmy w ogóle pod uwagę.

Poziom wyżej to deklaracja EPD, – czyli deklaracja środowiskowa produktu, która jest świadectwem oceny oddziaływania produktu na środowisko na poszczególnych etapach jego wytwarzania i cyklu życia: od pozyskania materiałów, przez etap produkcji, transport, montaż, użytkowanie, aż do utylizacji i recyklingu.  Produkty z deklaracją EPD są wykorzystywane podczas budowy obiektów, dla których uzyskiwane są certyfikaty zrównoważonego budownictwa (systemy DGNB, LEED, BREEAM i inne). Ta deklaracja mówi nam nie tylko o tym, jaki wpływ ma produkt na bezpośrednich użytkowników, ale tez jak bardzo producent przywiązuje wagę do ekologicznej produkcji.  Przy tej okazji warto zwrócić też uwagę czy przy wyrobach produkowanych zwłaszcza w Azji jest też znaczek REACH – oznacza on, że taki wyrób nie zawiera szkodliwych składników, np. metali ciężkich itp.  

 

Niezmiernie ważnym czynnikiem branym pod uwagę przy produktach podłogowych jest emisja lotnych substancji chemicznych ( VOC) i lotnych substancji organicznych ( TVOC). Czyli mówiąc wprost certyfikaty potwierdzające niską emisję VOC i TVOC gwarantują nam, że wykładziny zainstalowane w obiekcie nie będą wydzielały żadnych szkodliwych dla naszego zdrowia substancji zapachowych.  Jakie to certyfikaty? Przede wszystkim

Certyfikat Eurofins

Najbardziej znany i prestiżowy w Europie.  Certyfikaty Eurofins pomagają inwestorom, deweloperom i architektom wybrać mniej emisyjne produkty, aby uzyskać lepszą, jakość powietrza wewnętrznego

Francuska akredytacja A+ dla jakości powietrza w pomieszczeniach (IAQ).

Przyznaje się ją na podstawie badań emisji VOC po 28 dniach testów.

Green Label ( VOC) i Green Label Plus ( TVOC) jest niezależnym systemem certyfikacyjnym badającym produkty pod względem poziomu emisji lotnych związków chemicznych i organicznych w celu zapewnienia wyższego standardu, jakości powietrza w pomieszczeniach

Świadectwo M1 nadawane jest przez fińską fundację RTS – Finnish Building Information Foundation. Otrzymują je materiały, które pomyślnie przeszły badania laboratoryjne i spełniają najwyższe skandynawskie normy w zakresie emisji szkodliwych związków chemicznych. Podłogi sprawdza się pod względem zawartości związków organicznych, formaldehydu, amoniaku oraz substancji rakotwórczych. Zespół ekspertów ocenia ponadto poziom emisji zapachów.

FloorScore® to najbardziej uznany standard certyfikacji, jakości powietrza w pomieszczeniach (IAQ) dla materiałów podłogowych o twardej powierzchni, klejów i podkładów. Opracowany przez SCS we współpracy z Resilient Floor Covering Institute (RFCI), wiodącym stowarzyszeniem branżowym producentów i dostawców podłóg, kwalifikuje się do wielu programów budownictwa ekologicznego, w tym LEED v4, WELL, BREEAM i CHPS.

Obecność tych certyfikatów na specyfikacji produktu gwarantuje nam zdrową i bezpieczną podłogę w pomieszczeniu.

Kolejne certyfikaty i znaki, jakości odnoszą się już nie tylko do emisji VOC, ale także do wpływu prodktu podczas całego cyklu życia. Tutaj brane są pod uwagę dodatkowe czynniki jak np. komfort chodzenia, komfort akustyczny, recycling, sposób czyszczenia czy nawet rekomendacje dla alergików i astmatyków.

Z pewnością znakiem o dużym znaczeniu jest Blauer Angel. Niemiecki ekoznak Błękitny Anioł zapewnia nietoksyczność gotowego produktu i jego komponentów oraz gwarantuje bardzo niską emisję lotnych związków organicznych w budynkach. Przy przyznawaniu etykiety pod uwagę brany jest cały cykl życiowy produktu. W ocenie wpływu na środowisko, brany jest także pod uwagę hałas oraz możliwość powstawania substancji szczególnie niebezpiecznych.

Podobne gwarancje dają nam amerykańskie znaki, jakości NSF 140 czy Cradle to Cradle zapewniający, że zużyty produkt podlega w całości recyclingowi i działa w systemie gospodarki zamkniętej.

Znakiem, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze wykładziny jest również Life Balance opracowany przez niemieckiego producenta firmę Vorwerk. Jest znakiem kompleksowego podejścia Vorwerk polegającego na oferowaniu zrównoważonych oraz świadomych oddziaływania na zdrowie i środowisko wyrobów w obrębie całego cyklu życia produktu oraz na zapewnianiu optymalnych warunków społecznych produkcji. Korzyści potwierdzone znakiem, jakości „Life Balance” w skrócie

  • Wyroby badane pod kątem szkodliwych substancji, energooszczędności i zaleceń dla alergików ( DAAB)
  •  większy komfort chodzenia, optymalna akustyka w standardzie ( płytki SONIC)
  • Wysokie normy, jakości i kompleksowe kryteria badań
  • Dotyczy wszystkich wykładzin dywanowych w rulonie i płytek dywanowych Vorwerk

Wszystkie certyfikaty, o których mowa wyżej, mają duże znaczenie przy certyfikacji środowiskowej budynku. Zarówno tej dotyczącej samej „skorupy”, czyli LEED, BREAM, jak i przy obszerniejszym DGNB oraz robiącym ostatnio zawrotną karierę certyfikacie WELL.  

Certyfikat WELL

  • Skierowany jest głównie na aspekty człowieka, co jest aktualnym trendem w budownictwie zarówno komercyjnym, jak i mieszkaniowym
  • Opracowany w taki sposób, żeby można go było używać w połączeniu z innymi systemami, przede wszystkim LEED, ale także BREEAM i in.

3 schematy

  • New and Existing Buildings dla budynków nowych i istniejących
  • New and Existing Interiors dla nowych i istniejących wnętrz
  • Core and Shell dla obiektów w stanie deweloperskim

Dokumentem, który z pewnością bezpośrednio pomoże nam przy tej certyfikacji jest EPD i Eurofins, które w treści zawierają rekomendacje produktu właśnie dla WELL.

 

W ofercie Polflor mamy produkty o oznaczeniach i certyfikatach środowiskowych dla każdego systemu certyfikacji. Producenci, z którymi współpracujemy nalezą do światowej i europejskiej czołówki, dlatego na bieżąco prowadzą badania i aktualizują dane związane z wysoką, jakością i brakiem złego wpływu swoich wyrobów na nasze zdrowie i samopoczucie.  Wybierając nowe wykładziny do waszych projektów zwróćcie uwagę na kwestie środowiskowe. W połączeniu z pozostałym zdrowymi i podnoszącymi komfort przebywania w budynku rozwiązaniami ( akustyka, oświelenie, jakość powietrza, żywa zieleń)  z pewnością zostanie to docenione przez inwestorów i użytkowników końcowych.  Jeżeli potrzebujecie Państwo informacji o konkretnych rozwiązaniach prosimy o kontakt z Doradcami Polflor.

Kategorie: Inspiracje