kbaranowska

Kasia Baranowska

Absolwentka prawa UAM, menadżer kultury ( WSUS 2008), od 2003 roku w Fundacji Twórców Architektury zajmuje sie działaniami promocyjnymi w obszarze architektury. Była koordynatorem Wypraw Architektonicznych FTA, Giełdy Wykładów FTA.  Współorganizatorka Kongresu Architektury Polskiej w 2008 r. Koordynuje działania Klastra Akademia Architekta.
Realizuje projekty warsztatowe i promocyjne - przede wszystkim związane z architekturą i prowadzi Dział Marketingu w firmie Polflor. Redaktor bloga.

Kontakt: k.baranowska@polflor.com.pl

REUSE / używaj ponownie

komentarzy: 0
29 Wrzesień 2021

W dobie kryzysu klimatycznego i ogólnoświatowej dyskusji na temat ochrony środowiska naturalnego poprzez ograniczenie konsumpcji i produkcji  powstają kolejne przedsięwzięcia  mające przekonać inwestorów, konsumentów do świadomych wyborów. Polflor jako odpowiedzialna firma, postanowił realnie wziąć udział w tym ekologicznym ruchu i podjąć takie inicjatywy, które pozwolą nam  wpłynąć na ochronę środowiska przez działania związane z obrotem różnymi pokryciami podłogowymi. 

W efekcie naszych przemyśleń i doświadczeń możemy z pełnym przekonaniem zaprezentować Państwu Program Reuse|Polflor. 

 

REUSE / używaj ponownie.

Miarą długowieczności architektury jest jej zdolność do mądrej rearanżacji.

Powierzchnie biurowe stosunkowo często ( średnio co 5 lat) podlegają rearanżacji zgodnie z trendami, oczekiwaniami pracowników, potrzebami firmy.  Równie często zmianie ulega pokrycie podłogowe jako istotna część elementu aranżacji biura. Rzadko jednak materiały podłogowe są ponownie wykorzystywane, co stanowi spory błąd zarówno ze względów ekonomicznych, ekologicznych i praktycznych.

Dobrej jakości pokrycie podłogowe

O długości życia podłogi decyduje jej jakość oraz naturalnie czynniki zależne od inwestora jak intensywność korzystania i konserwacja. Jako dostawca pokryć podłogowych szczególną uwagę przywiązujemy do wysokiej jakości produktu. Promujemy produkty o wysokiej trwałości powierzchni, bezpieczne dla zdrowia i środowiska. Zwracamy uwagę na posiadane certyfikaty środowiskowe i rekomendujemy je jako pierwszy wybór.

Możliwość ponownego wykorzystania płytek i paneli dywanowych.

Polflor promuje alternatywne sposoby montażu pokryć podłogowych w płytkach i panelach, dzięki którym zastosowane produkty po wyczyszczeniu i odświeżeniu  można zastosować ponownie lub odsprzedać  w odpowiednio niższej cenie.

FOXIFIX

- bezinwazyjny sposób montażu – gąbka ( emisja VOC A+ )

- szybki, łatwy montaż i de-montaż, możliwa wymiana jednej płytki, łatwo umieścić w podłodze podniesionej nowe gniazdo z mediami

- doskonała akustyka

- możliwość wykorzystania ponownie płytek – przy zmianie lokalizacji

Deklaracja demontażu i odbioru wykorzystanych płytek dywanowych

Dla firm, które zdecydowały się na zakup w firmie Polflor  dobrej jakości płytek dywanowych i montaż na gąbce FoxiFix przygotowaliśmy możliwość demontażu podłogi wraz z odbiorem płytek do ponownego wykorzystania. Gąbka montażowa składowana na paletach zostanie odebrana przez profesjonalną firmę zajmującą się odbiorem odpadów budowlanych i poddana zostanie recyclingowi.

Kupujący musi zadeklarować udział w programie Reuse|Polflor i ponieść symboliczną opłatę serwisową.

Programem objęte są pokrycia podłogowe w czasie  do 10 lat po terminie montażu.

Informacje szczegółowe można uzyskać pod adresem mailowym doradca@polflor.pl oraz na stronie www.polflor.pl w zakładce innowacje.

Kategorie: Inspiracje

Jak zmienią się środowiska pracy po pandemii?

komentarzy: 0
30 Sierpień 2021

Pandemia zmieniła nasze podejście do korzystania z różnych obiektów i pomieszczeń, jednak czy czeka nas aż tak wielka i gwałtowna rewolucja w naszym otoczeniu jak wieszczą niektórzy, czy raczej przyspieszą pewne trendy, którym przyglądamy się od jakiegoś czasu. Spójrzmy co będzie miało wpływ na projektowanie środowiska pracy w nadchodzących latach.

Dobre samopoczucie pracownika

Stresujący tryb życia, ciągły pospiech i przemęczenie kieruje uwagę pracowników i pracodawców w stronę szeroko rozumianego komfortu. W przypadku podłóg oznacza to przede wszystkim dostarczenie do wnętrza  produktu o wysokiej gramaturze, dobrej akustyce obejmującej izolację uderzeniową  i pochłanianie  dźwięku a także zdrowe powietrze czyli niską emisję VOC. Co raz większego znaczenia nabierają również emocje. Wnętrza, w których pracujemy mają być wygodne, ergonomiczne i jak najbardziej przypominać o tym co  wpływa na nasz dobrostan. 

Wellbeing oznacza holistyczne podejście do pracy, czyli dbanie o to żebyśmy mieli świadomość, że wszystko jest na właściwym miejscu, że mamy poczucie sensu, szczęścia w życiu i energię do działania.

Pracodawcy chcą nas w tym wspierać  stosując zasadę work life balance, czyli zachowania równowagi między życiem zawodowym i prywatnym. Dlatego architekci projektując wnętrza biur sięgają po produkty i rozwiązania kojarzące się z przyjemnymi aspektami życia – sjestą, przyjaciółmi, aktywnościami, przyrodą czy atmosferą domowego ogniska.

Jednym z trendów wyposażania wnętrz biurowych, który, jak przekonują nas eksperci, mocno przybierze na sile jest „like at home”. Zjawisko, które ma przenosić nas ze stresogennych miejsc pracy w przytulne ciepło domowego ogniska. Wbrew pozorom, nie jest to trudne do osiągnięcia. Podstawowymi narzędziami będą faktury, materiały i kolory, które standardowo kojarzymy z domem.

Podłogi miękkie w trendzie „like at home” to przede wszystkim stonowane, ale pełne życia płytki dywanowe. Producenci pokryć podłogowych sięgają po ciepłe kolory – w szerokiej palecie szarości i beżu, ale też nie obawiają się pasteli. Oferują płytki dywanowe o wysokiej gramaturze, miękkie, kojarzące się z ulubionym domowym dywanem, kilimem lub kocem. Zwracają naszą uwagę na płynne przejścia, dobre właściwości akustyczne oraz niską emisyjność.  Podłogi mają tworzyć bazę kojącego, otulającego wnętrza. Biuro, oprócz możliwości ergonomicznej pracy i tworzenia miejsc do interakcji, powinno dawać nam poczucie sielskości, wytchnienia i bezpieczeństwa – dokładnie tego jak czujemy się w naszych domach.

Od kilku sezonów rozwija się również  projektowanie wnętrz w duchu  „biophilic design”. Kontakt z przyrodą, otoczeniem inspirowanym naturalnymi fakturami i kolorami wnosi w nasze życie poczucie integracji i harmonii ze światem zewnętrznym.

Powyższe  procesy w najbliższych latach będą przybierały na sile, czego dowodem są badania pracownicze robione w trakcie pandemii wirusa Covid-19. Zamknięcie wielu biur  i przejście na home office, pracę zdalną na niespotykaną dotąd skalę, rewiduje na bieżąco strukturę i funkcjonowanie biur jednak nic nie wskazuje na to, żeby miały one zniknąć z rynku. Za to większą uwagę przywiązywać będziemy do wzorów i kolorów czerpiących z naturalnego środowiska, prywatnego otoczenia i przenikania się naszych światów oraz dbania o szeroko rozumiany komfort i bezpieczeństwo pracownika.

Kategorie: Design

Biura Dynamic Yield - elastyczna tradycja

komentarzy: 0
30 Lipiec 2021

Biura Dynamic Yield mieszczą się w centrum biznesowym Tel Awiwu, w wieżowcu TohA Tower.

ROY DAVID ARCHITURE otrzymała zlecenie zaprojektowania najnowszej przestrzeni biurowej firmy z wykorzystaniem współczesnego podejścia do jej ideałów. Wykorzystując platformę personalizacji Dynamic Yield oraz geometrię projektu ToHa, RDA stworzyło unikalną przestrzeń, która integruje podstawy i tożsamość firmy.

Koncepcja projektu była silnie inspirowana tradycyjnym wzornictwem, jednocześnie zmieniając je w celu uzyskania tożsamości firmy. Pomieszczenia na terenie Dynamic Yield obejmują prywatne pokoje do pracy, pokoje dla zespołów, przestrzenie do wspólnych spotkań oraz dużą kuchnię otoczoną ścianą kurtynową, a także inne dynamiczne przestrzenie do spotkań.

Głównym założeniem projektu było wykorzystanie obfitości naturalnego światła i umieszczenie większości stanowisk pracy wzdłuż zewnętrznych okien budynku. Wewnątrz piętra znajdują się mniejsze pomieszczenia, prywatne pokoje i formalne miejsca spotkań. Podejście projektowe było głównie inspirowane tym, co ludzie przywykli postrzegać jako "tradycyjne środowisko" i miało zmusić pracowników do innego spojrzenia na typowe przestrzenie pracy.

Nastrój i nastawienie są wzmocnione przez użycie kombinacji naturalnych i eklektycznych materiałów, takich jak drewno, druki, rattan, metal, beton i zieleń, jak również włączenie żywych kolorów, takich jak róż, czerwień czy zieleń. Inne niestandardowe elementy stolarskie zostały również zintegrowane w całym projekcie, tworząc spersonalizowaną przestrzeń.

Celem RDA była reinterpretacja tradycyjnego pomysłu przy jednoczesnym wykorzystaniu elastyczności, która jest potrzebna do stworzenia przestrzeni, która jest nie tylko całkowicie unikalna dla Dynamic Yield, ale która będzie miała możliwość rozwoju i transformacji wraz z firmą.

W projekcie wykorzystano między innymi płytki dywanowe Shaw Contract z kolekcji Haven,Dye Lab, Off the Grid  

Inwestycja: Dynamic Yield, Tel Aviv, Izrael

Projekt: Roy David Archtiecture

Foto: Itay Benit

Realizacja jest finalistą 15 edycji Konkursu Shaw Contract Design Awards w kategorii Medium Office space

Kategorie: Inspiracje

Kinetex - rewolucja w podłogach!

komentarzy: 0
30 Czerwiec 2021

Rosnąca świadomość wpływu wielu czynników na zdrowie i psychikę człowieka powoduje, że pewne aspekty środowiska budowlanego, takie jak akustyka, jakość powietrza w pomieszczeniach, ergonomia, łączone są bezpośrednio z wydajnością, efektywnością pracy, bezpieczeństwem i odpoczynkiem. Podłogi mogą odegrać kluczową rolę w osiąganiu pozytywnych wyników przy pozycjonowaniu tych czynników w wielu obiektach. Dlatego zachęcamy do przyjrzenia się posadzkom kompozytowym Kinetex, które zaprojektowane, jako alternatywa do podłóg twardych posiadają wiele zalet wykładzin dywanowych.

Kinetex to zaawansowana technologicznie kompozytowa wykładzina tekstylna, która łączy w sobie najważniejsze zalety miękkich pokryć podłogowych z trwałością i właściwościami użytkowymi podłóg twardych.  Jakie są korzyści zastosowania Kinetex?

Trwałość i gwarancja. Kinetex zachowuje swoje właściwości użytkowe na wiele lat. Jest to jeden z najstaranniej przebadanych produktów na rynku. Do jego zalet należą wyjątkowa stabilność wymiarów i nieporównywalna odporność na zgniatanie. Podczas badania TARR – Rating, Kinetex został poddany symulacyjnemu testowi zużycia, który polega na 12000 cyklach kondycjonowania powierzchni posadzki za pomocą heksapodu. Im wyższa jest wartość TARR, tym dłużej wykładzina zachowuje swój pierwotny wygląd. Kinetex otrzymał ocenę 4,5 w 5 punktowej skali, co oznacza, że bez problemu wytrzyma ruch 5 milionów kroków.  W Polsce Kinetex otrzymał 25 lat gwarancji.

 

Konserwacja. Wykładzina będzie wyglądać jak nowa przez wiele lat. Wystarczy ją odkurzać i czyścić metodą enkapsulacji. Dzięki lekkiej strukturze okrywy Kinetex zatrzymuje mniej wody niż wykładzina dywanowa i szybciej schnie. Łatwo usuniesz z niej brud i nawet najbardziej uporczywe plamy jak krew, mocz, kawa czy wino. Sprzątanie posadzki z Kinetexu jest równie łatwe jak podłóg twardych i pozwala zaoszczędzić czas i zużycie środków czyszczących.

Komfort Kinetex to miękka wykładzina włókiennicza na spodzie o wysokiej gęstości. Posadzka ma właściwości amortyzujące, pochłania energię, co sprawia, że może zmniejszać ryzyko urazów powodowanych obciążeniem stóp, pracą na stojąco lub ciągłym przemieszczaniem się, w znacznie wyższym stopniu niż twarde pokrycia podłogowe. Dzięki temu nasz organizm nie męczy się tak szybko i może efektywniej działać przez dłuższy czas.

Recycling Kinetex w 100% wykonany jest z PET. Zarówno warstwa wierzchnia z włókien poliestrowych jak i miękkie, poliestrowe podłoże, zespolone ze sobą za pomocą wysokiej temperatury, bez stosowania dodatkowych substancji ( klej, PVC, bitum, latex). Poliester to najlepszy i najłatwiej wykorzystywany w recyclingu surowiec. Także w Polsce nie ma problemu z odbiorem zużytej posadzki i powtórnym przetworzeniem. 

Zrównoważony rozwój Płytki Kinetex wykonane są w 45% z przetworzonych odpadów po konsumenckich. Każda płytka zawiera równowartość 27 plastikowych butelek po napojach. Mniejsze zapotrzebowanie na surowce i dłuższe życie produktu oznaczają, że Kinetex pozostawia o wiele mniejszy ślad środowiskowy niż inne obiektowe pokrycia podłogowe.

Zdrowie Kinetex zmniejsza ilość unoszących się w powietrzu cząstek zanieczyszczeń, które powodują alergie i infekcje. Wykładzina przewyższa wymogi standardu oceny emisji lotnych związków organicznych wewnątrz pomieszczeń otrzymując certyfikat Green Label Plus.

Akustyka Innowacyjna budowa Kinetexu powoduje, że posiada on wyjątkowo wysoką izolację dźwięku uderzeniowego.  Dodatkowo zaskakuje dobra pochłanialność hałasów w tle, co znacznie poprawia słyszalność, zrozumiałość mowy w pomieszczeniu ( częsty problem w obiektach edukacji, salach konferencyjnych)

Antypoślizgowość Ze względu na wyjątkową strukturę powierzchni, posadzka Kinetex pozostaje antypoślizgowa zarówno sucha jak i mokra. Podczas testu prowadzonego przez NFSI Kinetex miał lepszą przyczepność niż podłogi twarde a nawet wykładziny dywanowe!

Tolerancja wilgoci. Wyjątkowa struktura posadzki i właściwości włókien poliestrowych powodują, że Kinetex jest odporny na większą wilgotność. Tekstylny kompozyt „oddycha”, dzięki czemu płytki te możemy montować na dwukrotnie bardziej wilgotnym podłożu niż określają to normy dla posadzek twardych, jakich jak: wykładziny PVC, posadzki kauczukowe, wykładziny naturalne orz płytki dywanowe na podłożach: bitumicznym, PVC i ecoworx. Cecha ta przyspiesza proces instalacji i obniża koszty montażu posadzki.

Montaż Montaż posadzek Kinetex jest prosty i szybki. Ponieważ jest to miękki materiał włókienniczy, docinanie płytek nie stanowi problemu. Ogromnym ułatwieniem jest również warstwa samoprzylepna na spodzie płytki – dzięki temu, nie potrzebujemy kleju, tylko płyn gruntujący. Kinetex może być instalowany na wszystkich twardych powierzchniach.

Wyjątkowość Kinetex nie ma odpowiednika na rynku pokryć podłogowych. Połączenie cech podłóg twardych i zalet wykładzin dywanowych powoduje, że znajdzie zastosowanie w wielu obiektach, gdzie do tej pory musieliśmy wybierać między tymi rodzajami podłóg.

Więcej informacji na stronie www.kinetexbypolflor.pl i u Doradców Polflor!

Kategorie: Design