On the Edge – kolekcja prostokątnych płytek dywanowych

komentarzy: 0
17 Styczeń 2015

Koncepcja On The Edge (na krawędzi) zaczęła się od tego, że po naszkicowaniu wzoru na brzegu płytki projektanci Shaw Contract Group zauważyli, iż łączenie brzegów na różne sposoby daje nowe wzory i nową skalę. Od razu widoczne stały się zauważalne powtórzenia oraz nieograniczone możliwości tworzenia wzorów. Badając wzór i kolor odkryto bardzo istotną tendencję wykorzystującą niewielką ilość koloru do wywoływania wrażenia i tworzenia detali. Naszkicowanie asymetrycznego wzoru na brzegu płytki o niestandardowym module 18x36 cali stworzyło możliwość łączenia brzegów na różne sposoby, tworzenie powtórzeń, nowych skali i generowanie nowych, nieograniczonych układów. Wzory są bardzo proste gdyż zamysłem nie była tu dekoracyjność ale uzyskanie efektu ruchu i kierunku na podłodze.

Kolorystyka płytek tak naprawdę zależy od inwencji projektantów wnętrz. Oprócz gotowych opracowanych przez SCG kolorów,  dzięki programowi  Non Standard Production (NSP) - na indywidualne życzenie architekta fabryka wyprodukuje dowolną  płytkę w dowolnym układzie kolorów.

Wprowadzając kolekcję na rynek polski skupiono się na trzech najbardziej twórczych wzorach płytek. 

Veritical edge tile  - krawędź pionowa zaznaczona  rozmytymi liniami. Układ wzoru ma charakter organiczny z nałożonymi warstwami o różnym stopniu przejrzystości, czego efektem na posadzce jest wzór o wyraźnej fakturze.

Horizontal edge tile - krawędź pozioma dla której  inspiracją było rozchodzenie się pogłosu na nieruchomej powierzchni. Przecina on na pół pionową w swym charakterze płytkę tworząc nową warstwę wzoru.

Minimal tile - faktura niczym bryła zastosowana w przestrzeni jako powierzchnia spokojna. Działa na wzory jak punkt rozchodzenia się wzmacniając skalę.

On The Edge tworzy dynamiczne przestrzenie przy zastosowaniu standardowych metod instalacji -  brick, monolithic, basketweave, half basketweave, herringbone, boxed in,  pozostaje tylko uruchomić krawędź a możliwości staną się nieskończone. Tradycyjne metody instalacji wymagają kładzenia płytek dywanowych zgodnie z kierunkiem strzałek na ich spodzie. Dopasowując brzegi na wierzchu wykładziny możemy dodawać skali, tworzyć wrażenie ruchu i wskazywać kierunek.

Uruchomienie krawędzi to innowacyjne rozwiązanie dające architektom dużą swobodę w projektowaniu posadzek według ich indywidualnych upodobań.

Niezależnie od wybranego sposobu instalacji, wymiar płytki18X36 cali ( 45,7 x 91,4 cm)  umożliwia tworzenie wnętrz, które robią mocne wrażenie.

Kolekcja została doceniona przez wielu projektantów wnętrz - jest chętnie stosowana we wnętrzach biurowych, znakomicie dzieląc przestrzeń, wyznaczając ciągi komunikacyjne lub po prostu dynamizując wnętrze.

Kategorie: Design

Dodaj komentarz