W przestworzach - Muzeum RAF w Londynie.

komentarzy: 0
29 Lipiec 2016

Krocząc wakacyjnym szlakiem „naszych” wykładzin trafiliśmy do londyńskiego  muzeum Królewskich Sił Lotniczych (Royal Air Force Museum) w Hendon. Przedstawia ono historię brytyjskiego i światowego lotnictwa – od pierwszego samolotu braci Wright, poprzez zmagania lotników w II wojnie światowej, aż do konstrukcji największych pasażerskich odrzutowców.

Muzeum składa się z trzech dużych hangarów znajdujących się w dwóch kompleksach. W dwóch połączonych zaprezentowano wszelakie samoloty z różnych okresów, od początków lotnictwa przez samoloty Fokker i Camel biorących udział w I Wojnie Światowej a kończąc na Eurofighterze.

Drugi kompleks poświęcony Bitwie o Anglię składa się z samolotów biorących udział w zmaganiach z 1940 roku. Znajdziemy tu min. sławne Spitfire Mk I jak i samoloty typu Hurricane. Zaznaczono również wątek polskich lotników: polski samolot Boulton Paul Defiant Mk 1 z szachownicą oraz sylwetkę polskiego pilota. Oprócz samych samolotów przygotowano również obszerne relacje na interaktywnych ekranach; filmy, relacje świadków i uczestników Bitwy. Ekspozycja obejmuje także dość obszernie życie codzienne brytyjczyków nękanych codziennymi nalotami.

W kolejnych halach można obejrzeć m.in. wystawę bombowców, w historycznych hangarach Hendon – będących kolebką brytyjskiego lotnictwa przygotowano kilka wystaw poświęconych różnego typu jednostkom latającym – śmigłowcom, hydroplanom czy specjalnym samolotom przystosowanym do różnych warunków klimatycznych Imperium Brytyjskiego.  Cześć ekspozycji zajmują też maszyny wspomagające lotnictwo.

Ciekawą przygodą może być odwiedzenie interaktywnej galerii Areonauci , w której wszystkie eksponaty skonstruowano tak, że można  ich dotknąć, uruchomić, włączyć, nacisnąć, aby dowiedzieć się jak lata samolot.

Jak na muzeum lotnictwa przystało projektanci postarali się maksymalnie otworzyć przestrzeń. Jasne ściany, dużo światła, część ekspozycji podwieszono pod sufitem na różnych wysokościach, część ustawiono na jasnej podłodze.

Elementem prowadzącym zwiedzających jest ścieżka z wykładziny filcowej Wellington Velour* dostarczonej przez fabrykę Heckmondwike. Wyjątkowa trwałość filcu w połączeniu z dłuższym włóknem dała wysokość 11 mm co przełożyło się na wyjątkowy komfort chodzenia. Dobre właściwości akustyczne dodatkowo tłumią odgłos kroków i pogłos wielkich hal.  Niebieski melanż  ścieżki zwiedzania w połączeniu z jasną podłogą pod ekspozycjami, dodatkowo rozjaśnia pomieszczenia i mimochodem przenosi nas w przestworza stając się doskonałym tłem dla jednostek latających.

 

Zachęcamy do wizyty w Muzeum RAF – ponad 130 samolotów i obszerna ekspozycja stanowi doskonałą rozrywkę bez względu na wiek zwiedzających. A filcowa ścieżka sprawia, że kilku godzinne chodzenie nie jest tak męczące jak mogłoby być przy twardej powierzchni. 

 

*W Polsce dostępna jest wykładzina Wellington Velour w płytkach dywanowych 50x50 cm i 8 kolorach.

Kategorie: Inspiracje

Dodaj komentarz