dom seniora

Domy seniora - trendy i oczekiwania rynku.

komentarzy: 0
12 Wrzesień 2016

Domy seniora to typ obiektu stosunkowo młody na polskim rynku projektowym i budowlanym. Powinien zastąpić cieszące się niezbyt dobrą opinią Domy Opieki Społecznej, Domy Pomocy Społecznej i tym podobne jednostki. Żeby Dom Seniora zaprojektowany i zbudowany był w zgodzie z zachodnim rozumieniem tego typu obiektów, trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim wymogi funkcjonalne łącząc potrzeby różnych grup korzystających z takiego ośrodka. Pensjonariuszy: osób sprawnych i aktywnych, jak i chorych, mających trudności z poruszaniem się, wymagających opieki oraz personelu:  pielęgniarek, lekarzy, rehabilitantów, ekip sprzątających. Ważną grupą będą również goście – osoby odwiedzające pensjonariuszy.

Regułą w ośrodkach zachodnich jest tworzenie jak najbardziej domowych warunków mieszkania pensjonariuszom . Miejsce indywidualnego pobytu to zazwyczaj apartament składający się z 2 pomieszczeń – pokoju dziennego z aneksem kuchennym i sypialni oraz łazienka, minimum jakie zapewnia ośrodek to pokój jedno lub dwuosobowy z łazienką. Bardzo duży nacisk jest wywierany na podniesienie oferty ośrodka. Powinien znajdować się w nim co najmniej pokój – wielofunkcyjna sala spotkań, sala klubowa z dostępem do mediów – TV, komputerów, jadalnia. Coraz częściej pojawiają się sale rehabilitacyjne z siłownią i sprzętem do rehabilitacji, pokoje zabiegowe z aparaturą medyczną, stołami do masażu, jaccuzi. Często są też w budynku punkty usługowe – salony fryzjerskie, kosmetyczne. Ważnym elementem jest zagospodarowanie przestrzeni wokół obiektu – park, siłownia zewnętrzna, ogród.

Wyjątkowy użytkownik jakim jest osoba starsza, o różnym stopniu sprawności fizycznej i samodzielności powoduje, że w wyjątkowy sposób są dobierane produkty wyposażenia wnętrz. Koncentrując się na posadzkach, które są w naszym centrum zainteresowania, widzimy doskonale, że najczęstszym wyborem Inwestora są wykładziny twarde, zaliczane do grupy wykładzin specjalistycznych – antypoślizgowe, o podwyższonej akustyce. Dużym walorem jest łatwość utrzymania w czystości i interesujący design wykładziny. Bardzo ważne jest, żeby wnętrza dedykowane osobom starszym były nie tylko bezpieczne i czyste, ale również estetyczne i komfortowe.

Z oferty firmy Polflor polecamy szczególnie wykładziny z fabryki Polyflor.Ltd. Angielskie doświadczenia z zakresu opieki senioralnej są imponujące – przetestowane w setkach realizacji rozwiązania można swobodnie stosować w kolejnych projektach. Uznaniem inwestorów cieszą się nie tylko klasyczne wykładziny  z rolki, ale również panele i płytki winylowe, dobrze oddające wzory drewna, ceramiki i kamienia a korzystniejsze cenowo i łatwiejsze do konserwacji.

Warto również zwrócić uwagę na wykładziny z fabryki ITEC. Bardzo szeroka oferta wykładzin z rolki – akustycznych, antypoślizgowych i tradycyjnych – dekoracyjnych, poparta fantastyczną kolorystyką i wzornictwem pozwala stosować je w każdym rodzaju pomieszczenia.

Polski rynek zaczyna prace nad zapewnieniem opieki osobom starszym – są prognozy, że będzie to jeden z najintensywniej rozwijających się sektorów budowlanych i wyposażenia wnętrz, dlatego warto być przygotowanym na rozmowy z tak wymagającym Inwestorem.

Kategorie: Inspiracje