ekologiczne płytki dywanowe

REUSE / używaj ponownie

komentarzy: 0
29 Wrzesień 2021

W dobie kryzysu klimatycznego i ogólnoświatowej dyskusji na temat ochrony środowiska naturalnego poprzez ograniczenie konsumpcji i produkcji  powstają kolejne przedsięwzięcia  mające przekonać inwestorów, konsumentów do świadomych wyborów. Polflor jako odpowiedzialna firma, postanowił realnie wziąć udział w tym ekologicznym ruchu i podjąć takie inicjatywy, które pozwolą nam  wpłynąć na ochronę środowiska przez działania związane z obrotem różnymi pokryciami podłogowymi. 

W efekcie naszych przemyśleń i doświadczeń możemy z pełnym przekonaniem zaprezentować Państwu Program Reuse|Polflor. 

 

REUSE / używaj ponownie.

Miarą długowieczności architektury jest jej zdolność do mądrej rearanżacji.

Powierzchnie biurowe stosunkowo często ( średnio co 5 lat) podlegają rearanżacji zgodnie z trendami, oczekiwaniami pracowników, potrzebami firmy.  Równie często zmianie ulega pokrycie podłogowe jako istotna część elementu aranżacji biura. Rzadko jednak materiały podłogowe są ponownie wykorzystywane, co stanowi spory błąd zarówno ze względów ekonomicznych, ekologicznych i praktycznych.

Dobrej jakości pokrycie podłogowe

O długości życia podłogi decyduje jej jakość oraz naturalnie czynniki zależne od inwestora jak intensywność korzystania i konserwacja. Jako dostawca pokryć podłogowych szczególną uwagę przywiązujemy do wysokiej jakości produktu. Promujemy produkty o wysokiej trwałości powierzchni, bezpieczne dla zdrowia i środowiska. Zwracamy uwagę na posiadane certyfikaty środowiskowe i rekomendujemy je jako pierwszy wybór.

Możliwość ponownego wykorzystania płytek i paneli dywanowych.

Polflor promuje alternatywne sposoby montażu pokryć podłogowych w płytkach i panelach, dzięki którym zastosowane produkty po wyczyszczeniu i odświeżeniu  można zastosować ponownie lub odsprzedać  w odpowiednio niższej cenie.

FOXIFIX

- bezinwazyjny sposób montażu – gąbka ( emisja VOC A+ )

- szybki, łatwy montaż i de-montaż, możliwa wymiana jednej płytki, łatwo umieścić w podłodze podniesionej nowe gniazdo z mediami

- doskonała akustyka

- możliwość wykorzystania ponownie płytek – przy zmianie lokalizacji

Deklaracja demontażu i odbioru wykorzystanych płytek dywanowych

Dla firm, które zdecydowały się na zakup w firmie Polflor  dobrej jakości płytek dywanowych i montaż na gąbce FoxiFix przygotowaliśmy możliwość demontażu podłogi wraz z odbiorem płytek do ponownego wykorzystania. Gąbka montażowa składowana na paletach zostanie odebrana przez profesjonalną firmę zajmującą się odbiorem odpadów budowlanych i poddana zostanie recyclingowi.

Kupujący musi zadeklarować udział w programie Reuse|Polflor i ponieść symboliczną opłatę serwisową.

Programem objęte są pokrycia podłogowe w czasie  do 10 lat po terminie montażu.

Informacje szczegółowe można uzyskać pod adresem mailowym doradca@polflor.pl oraz na stronie www.polflor.pl w zakładce innowacje.

Kategorie: Inspiracje

Wykładziny i środowisko

komentarzy: 0
29 Czerwiec 2020

W dobie, gdy coraz większą znaczenie przywiązujemy do zdrowego środowiska – naturalnego, pracy, mieszkania, czyli po prostu życia, musimy zwracać uwagę również na to jak wyposażamy przestrzenie, w których mieszkamy i pracujemy.  Pomagają nam w tym kolejne przepisy, regulacje wprowadzane na rynek materiałów budowlanych i wyposażenia wnętrz przez urzędy krajowe i unijne.  Producenci w/w wyrobów chcąc utrzymać sprzedaż i w trosce o dobry wizerunek dbają o zdrowy skład produktów, ekologiczną produkcję i jak najmniejszy negatywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.  Na tym tle całkiem dobrze wypada branża pokryć podłogowych.  Spójrzmy, jakich dokumentów, oprócz podstawowej specyfikacji powinniśmy wymagać od producentów wykładzin podłogowych.

 

DoP-, czyli Deklaracja Właściwości Użytkowych, która potwierdza spełnienie minimalnych wymagań, jakie według dyrektywy unijnej CPR musi mieć produkt budowlany dopuszczony do obrotu na terenie UE. Produktów, które nie mają DoP lepiej nie bierzmy w ogóle pod uwagę.

Poziom wyżej to deklaracja EPD, – czyli deklaracja środowiskowa produktu, która jest świadectwem oceny oddziaływania produktu na środowisko na poszczególnych etapach jego wytwarzania i cyklu życia: od pozyskania materiałów, przez etap produkcji, transport, montaż, użytkowanie, aż do utylizacji i recyklingu.  Produkty z deklaracją EPD są wykorzystywane podczas budowy obiektów, dla których uzyskiwane są certyfikaty zrównoważonego budownictwa (systemy DGNB, LEED, BREEAM i inne). Ta deklaracja mówi nam nie tylko o tym, jaki wpływ ma produkt na bezpośrednich użytkowników, ale tez jak bardzo producent przywiązuje wagę do ekologicznej produkcji.  Przy tej okazji warto zwrócić też uwagę czy przy wyrobach produkowanych zwłaszcza w Azji jest też znaczek REACH – oznacza on, że taki wyrób nie zawiera szkodliwych składników, np. metali ciężkich itp.  

 

Niezmiernie ważnym czynnikiem branym pod uwagę przy produktach podłogowych jest emisja lotnych substancji chemicznych ( VOC) i lotnych substancji organicznych ( TVOC). Czyli mówiąc wprost certyfikaty potwierdzające niską emisję VOC i TVOC gwarantują nam, że wykładziny zainstalowane w obiekcie nie będą wydzielały żadnych szkodliwych dla naszego zdrowia substancji zapachowych.  Jakie to certyfikaty? Przede wszystkim

Certyfikat Eurofins

Najbardziej znany i prestiżowy w Europie.  Certyfikaty Eurofins pomagają inwestorom, deweloperom i architektom wybrać mniej emisyjne produkty, aby uzyskać lepszą, jakość powietrza wewnętrznego

Francuska akredytacja A+ dla jakości powietrza w pomieszczeniach (IAQ).

Przyznaje się ją na podstawie badań emisji VOC po 28 dniach testów.

Green Label ( VOC) i Green Label Plus ( TVOC) jest niezależnym systemem certyfikacyjnym badającym produkty pod względem poziomu emisji lotnych związków chemicznych i organicznych w celu zapewnienia wyższego standardu, jakości powietrza w pomieszczeniach

Świadectwo M1 nadawane jest przez fińską fundację RTS – Finnish Building Information Foundation. Otrzymują je materiały, które pomyślnie przeszły badania laboratoryjne i spełniają najwyższe skandynawskie normy w zakresie emisji szkodliwych związków chemicznych. Podłogi sprawdza się pod względem zawartości związków organicznych, formaldehydu, amoniaku oraz substancji rakotwórczych. Zespół ekspertów ocenia ponadto poziom emisji zapachów.

FloorScore® to najbardziej uznany standard certyfikacji, jakości powietrza w pomieszczeniach (IAQ) dla materiałów podłogowych o twardej powierzchni, klejów i podkładów. Opracowany przez SCS we współpracy z Resilient Floor Covering Institute (RFCI), wiodącym stowarzyszeniem branżowym producentów i dostawców podłóg, kwalifikuje się do wielu programów budownictwa ekologicznego, w tym LEED v4, WELL, BREEAM i CHPS.

Obecność tych certyfikatów na specyfikacji produktu gwarantuje nam zdrową i bezpieczną podłogę w pomieszczeniu.

Kolejne certyfikaty i znaki, jakości odnoszą się już nie tylko do emisji VOC, ale także do wpływu prodktu podczas całego cyklu życia. Tutaj brane są pod uwagę dodatkowe czynniki jak np. komfort chodzenia, komfort akustyczny, recycling, sposób czyszczenia czy nawet rekomendacje dla alergików i astmatyków.

Z pewnością znakiem o dużym znaczeniu jest Blauer Angel. Niemiecki ekoznak Błękitny Anioł zapewnia nietoksyczność gotowego produktu i jego komponentów oraz gwarantuje bardzo niską emisję lotnych związków organicznych w budynkach. Przy przyznawaniu etykiety pod uwagę brany jest cały cykl życiowy produktu. W ocenie wpływu na środowisko, brany jest także pod uwagę hałas oraz możliwość powstawania substancji szczególnie niebezpiecznych.

Podobne gwarancje dają nam amerykańskie znaki, jakości NSF 140 czy Cradle to Cradle zapewniający, że zużyty produkt podlega w całości recyclingowi i działa w systemie gospodarki zamkniętej.

Znakiem, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze wykładziny jest również Life Balance opracowany przez niemieckiego producenta firmę Vorwerk. Jest znakiem kompleksowego podejścia Vorwerk polegającego na oferowaniu zrównoważonych oraz świadomych oddziaływania na zdrowie i środowisko wyrobów w obrębie całego cyklu życia produktu oraz na zapewnianiu optymalnych warunków społecznych produkcji. Korzyści potwierdzone znakiem, jakości „Life Balance” w skrócie

  • Wyroby badane pod kątem szkodliwych substancji, energooszczędności i zaleceń dla alergików ( DAAB)
  •  większy komfort chodzenia, optymalna akustyka w standardzie ( płytki SONIC)
  • Wysokie normy, jakości i kompleksowe kryteria badań
  • Dotyczy wszystkich wykładzin dywanowych w rulonie i płytek dywanowych Vorwerk

Wszystkie certyfikaty, o których mowa wyżej, mają duże znaczenie przy certyfikacji środowiskowej budynku. Zarówno tej dotyczącej samej „skorupy”, czyli LEED, BREAM, jak i przy obszerniejszym DGNB oraz robiącym ostatnio zawrotną karierę certyfikacie WELL.  

Certyfikat WELL

  • Skierowany jest głównie na aspekty człowieka, co jest aktualnym trendem w budownictwie zarówno komercyjnym, jak i mieszkaniowym
  • Opracowany w taki sposób, żeby można go było używać w połączeniu z innymi systemami, przede wszystkim LEED, ale także BREEAM i in.

3 schematy

  • New and Existing Buildings dla budynków nowych i istniejących
  • New and Existing Interiors dla nowych i istniejących wnętrz
  • Core and Shell dla obiektów w stanie deweloperskim

Dokumentem, który z pewnością bezpośrednio pomoże nam przy tej certyfikacji jest EPD i Eurofins, które w treści zawierają rekomendacje produktu właśnie dla WELL.

 

W ofercie Polflor mamy produkty o oznaczeniach i certyfikatach środowiskowych dla każdego systemu certyfikacji. Producenci, z którymi współpracujemy nalezą do światowej i europejskiej czołówki, dlatego na bieżąco prowadzą badania i aktualizują dane związane z wysoką, jakością i brakiem złego wpływu swoich wyrobów na nasze zdrowie i samopoczucie.  Wybierając nowe wykładziny do waszych projektów zwróćcie uwagę na kwestie środowiskowe. W połączeniu z pozostałym zdrowymi i podnoszącymi komfort przebywania w budynku rozwiązaniami ( akustyka, oświelenie, jakość powietrza, żywa zieleń)  z pewnością zostanie to docenione przez inwestorów i użytkowników końcowych.  Jeżeli potrzebujecie Państwo informacji o konkretnych rozwiązaniach prosimy o kontakt z Doradcami Polflor.

Kategorie: Inspiracje

Dye Lab - niepowtarzalny!

komentarzy: 0
18 luty 2020

Dye Lab  to najbardziej unikalna kolekcja płytek dywanowych  jaka powstała kiedykolwiek w historii fabryki Shaw Contract. Ogromna popularność przyczyniła się do reedycji kolekcji połączonej z częściową wymiana kolorów.

Na czym polega jej wyjątkowość? Przede wszystkim na tym, że kolory uzyskiwane są za pomocą naturalnych barwników jak przykład herbata, korzeń maddery, pomarańcza Ossage, drzewo sandałowe czy  henna.

Dye Lab czerpie inspiracje z tradycyjnych technik barwienia, prania, wiązania tkanin i dzięki temu naśladuje zmiany kolorów jakie obserwujemy w pierwotnych środowiskach przenosząc je  na barwione tkaniny.

Zachowując ulubione przez projektantów kolory z oryginalnej kolekcji Dye Lab i dodając kilka nowych otrzymaliśmy nową, zaktualizowaną paletę z nasyconymi odcieniami, delikatniejszymi  przetarciami i szerszą gamę neutralnych, spokojnych tonów.

Kolekcja zawiera setki wariantów unikalnych, wyjatkowych kolorów i faktur,  dzięki czemu żadne dwie płytki dywanowe nigdy nie będą takie same i każde pomieszczenie będzie miało swój indywidualny, niepowtarzalny wygląd.

Płytki dywanowe Dye Lab dostępne są w formatach 61 na 61 cm i zgodne są ze wszystkimi wymaganiami środowiskowymi. Produkowane są z  włókna eco-solution i z podłoża eco-worx, które nie zawiera bitumenu.

Po więcej informacji zapraszamy do Doradcy Polflor, lub prosimy o kontakt doradca@polflor.pl

Kategorie: Design

Biuro jako żywe laboratorium – siedziba ASID

komentarzy: 0
13 Czerwiec 2017

Siedziba Amerykańskiego Stowarzyszenia Projektantów Wnętrz (ASID) miała być w założeniach nie tylko „miejscem pracy przyszłości”, ale również miejscem pracy maksymalnie zdrowym, gotowym do przejścia nie tylko certyfikacji LEED CI – Platinum, ale również uhonorowania certyfikatem WELL Building Standard.

Materiały i meble zastosowane w projekcie były rygorystycznie oceniane w celu wyeliminowania, tam gdzie jest to możliwe, substancji, które mogłyby potencjalnie przyczynić się do negatywnych skutków zdrowotnych.  Musiały mieć wszelkie dostępne na rynku amerykańskim certyfikaty środowiskowe, ponieważ zdrowie osobiste było kluczowym elementem projektu i kryterium standardu WELL Building.

Projektanci zwrócili uwagę na przykład na zastosowanie opraw oświetleniowych i systemów zasłaniających okna zaprojektowany tak, aby naśladować codzienny cykl temperatury i barw naturalnego światła dziennego, w celu maksymalnego wykorzystania wpływu światła naturalnego na zdrowie człowieka.

Oczywistym produktem do zastosowanie na podłodze stały się produkty Shaw Contract. Płytka dywanowa z podłożem Ecoworx wolnym od PVC i bitumenu oraz ekologiczny sposób montażu LokDots były naturalnym wyborem. Dodatkowo, certyfikat Cradle to Cradle Silver dla fabryki Shaw Contract upewnił zespół projektowy  i klientowa, że zastosowane wykładziny powstały w poszanowaniu zasad zrównoważonego rozwoju i równości społecznej.

Ludzie spędzają 90% czasu w pomieszczeniach zamkniętych, kształtując na bieżąco środowisko, w jakim przebywają. Nowa siedziba ASID ma być czymś w rodzaju żywego laboratorium dla "miejsca pracy przyszłości", gdzie współpraca, elastyczność, zrównoważony rozwój i dobre samopoczucie użytkowników stanowią główne czynniki projektowania. Nowe biuro ma być wzorem dla innowacyjnego designu miejsca pracy i miejscem, w którym można przetestować najnowocześniejsze pomysły.

Pracownicy nie mają wyznaczonych miejsc pracy, ale w miarę potrzeb wybierają przestrzenie, w których będzie się im optymalnie pracowało. Do wyboru są biurka w przestrzeniach open space, miejsca spotkań w otwartych przestrzeniach, ale również różnego rodzaju zamknięte pokoje do pracy indywidualnej czy mniejszych lub większych grup roboczych. Naturalne materiały, dynamiczne formy architektoniczne i desenie, które sugerują naturalne sekwencje i przestrzenne konfiguracje zostały strategicznie wykorzystane w całej przestrzeni, aby zmniejszyć stres i spowodować podniesienie poziomów funkcji poznawczych i emocjonalnych.

W celu wykorzystania biura, jako laboratorium zintegrowane pracownicy ASID nosili na przykład monitory sensoryczne w celu mierzenia wzorców mowy i ruchu ciała podczas współdziałania ze sobą oraz sposoby, w jaki zmieniają się te wzorce pod wpływem różnego otoczenia. W biurze zamontowano czujniki i aplikacje reagujące na różnorodne atrybuty środowiskowe przestrzeni i umożliwiające wyświetlanie odczytywanych danych w czasie rzeczywistym.

Realizacja została wyróżniona udziałem w finale konkursu fabryki Shaw Contract - Design is ... Award 2016.

 

Kategorie: Realizacje