Hexagon

Kolory roku 2017

komentarzy: 0
12 Grudzień 2016

Jak zawsze późną jesienią marki kolorystyczne Panton i Dulux typują wiodącą kolorystykę na nadchodzący rok. W jakim kolorze według tych firm będzie rok 2017 i czy mamy na to jakąś wykładzinową odpowiedź?

Wiodącym trendem, o którym mowa we wspomnianych markach jest nawiązanie do kolorów natury, do codzienności i prostoty. Dlatego wszystkie odcienie, które proponują trendsetterzy są naturalne, obecne w naszej rzeczywistości i możliwe do adaptacji do naszej garderoby i do wnętrz jakie nas otaczają. Już na wstępie możecie zobaczyć zdjęcie kolekcji The Park z firmy Shaw i gotowy mix wiodącej kolorystyki na rok 2017.

Szary Denim – kolor, które zaproponowała marka Dulux. Kolor obecny na ulicach, w przestrzeni miejskiej, w naszych ubraniach. Prosty do zestawienia z każdym innym kolorem – zawsze wprowadzi element klasyki i uspokojenia do bardzo zwariowanych pomysłów.

Jakie wykładziny możemy polecić w tym odcieniu? Ponieważ jak wspomniałam kolor jest prosty i uniwersalny, właściwie w każdej fabryce znajdziemy cos ciekawego.

Dla tradycjonalistów  wykładzina welurowa w rolce Modena z fabryki Vorwerk. odcieni szarości i niebieskiego jest tak wiele, że można zestawić swój własny odcień denim na podłodze.

Nieco wyobraźni będzie wymagała kolekcja  Vapour kolor Spray – bo tak na prawdę od koloru ścian zależeć będzie czy stanie się bardziej niebieska czy bardziej szara.

W szarościach tego koloru wyśmienicie poczuje się nowość z fabryki Shaw – płytki dywanowe z kolekcji Extraordinary. Ciekawa struktura, delikatny miks kolorów i faktur może wprowadzić nas w odpowiednią atmosferę.

Z wykładzin PVC w denimowe szarości wpisuje się bardzo dobrze wykładzina ITEC  Optimise Navarra 675.

Kto zdecyduje się sięgnąć po te kolory zyska pewność, że będą aktualne przez kilka lat i w razie potrzeby będą stanowić dobrą bazę pod ewentualne przemeblowania wnętrza.

Z kolei Pantone  sugeruje, żeby skoncentrować się na zieleni – kolorem roku ogłoszono Greenery, czyli kwintesencję zieloności. Soczysty odcień może być trudny do zaakceptowania we wnętrzu, ale zielone akcenty  w postaci detali, ścian, roślin czy nawet wykładzin mogą zdecydowanie ożywić pomieszczenie  i wprowadzić do niego dużo naturalnej energii.

Czy producenci wykładzin są przygotowani na zielenie? Naturalnie, że tak.

Najbardziej ożywcze odcienie znajdziecie w kolekcji Color Form Color Frame , Realm i Hexagon z Shaw.  Inspirujące melanżowe zielenie doskonale połączą się z szarościami i delikatnymi beżami. Zielony Hexagon świetnie pozwoli zbudować wyspy – spot point, lub poprowadzi przez powierzchnię zieloną sieć.

W zgodzie z najnowszym zielonym trendem pozostaje też nowa kolekcja wykładzin PVC z fabryki Polyflor. Bloc z odcieniem Woodland Green daje możliwość położenia mocnej, intensywnej podłogi w każdym wnętrzu.

Zastosowanie zielonych wykładzin z pewnością wymaga odwagi, ale dzięki temu można spodziewać się wyjątkowych efektów. Szeroka oferta firmy Polflor, w wykładzinach dywanowych z rolki i w płytkach, w wykładzinach twardych - PVC czy kauczukowych pozwoli na dobranie optymalnej podłogi pod katem funkcji, formy i oczywiście najnowszych trendów.

Kategorie: Inspiracje

Biomimikra

komentarzy: 0
16 Sierpień 2016

The Science Pyramid to pawilon edukacyjny , który uczy zwiedzających o roślinach, kwiatach, klimacie, ekosystemach i wielu innych rzeczach związanych z otaczającą nas naturą. Położony jest w południowej części kompleksu parkowego Gardens' York Street w Denver. Otaczająca go przyroda wraz z planowaną funkcją skłoniła biuro projektowe BURKETTDESIGN  do zainspirowania się  naturą, naśladowania zachowania  naturalnych miko i makro systemów.  Dzięki temu powstała intrygująca budowla, której motywem przewodnim jest biomimikra – czyli naśladowanie organizmów żywych w architekturze.

W przypadku Piramidy główną inspiracją była konstrukcja plastra miodu ( system mikro)  przez pracownię zaadaptowana na pokrycie dachu, który przez specyficzną budowę chroni przed deszczem, słońcem i śniegiem jednocześnie wyzwalając np. procesy chłodzenia budynku.  Z kolei inspiracją makro były ruchy płyt tektonicznych Ziemi, co wpłynęło ostatecznie na kształt i ułożenie Piramidy.

Zainstalowane wewnątrz płytki dywanowe Shaw Contract Group z kolekcji Hexagon tworzą płynne przejście od zewnątrz do wnętrza , przenosząc  zewnętrzne,  sześciokątne elementy skóry – dachu do wewnątrz obszarów wystawowych. Sama przestrzeń zwiedzania ma kształt organiczny,  bez wyznaczonego toru, co pozwala odwiedzającym wędrować swobodnie  po obiekcie. Płytki Hexagon o bezkierunkowym wzorze gradientu  pasują do koncepcji projektowej i podkreślają niezależność kierunku zwiedzania.  

Specyficzna bryła budynku pozwala na wprowadzenie do wnętrza mnóstwo światła naturalnego, a liczne przeszklenia pozwalają na nieustanny kontakt z otaczającym Piramidę przepieknym, zdabanym parkiem.

Jeżeli ktoś z Was „zabłądzi” za ocean w okolice Denver to polecamy wizytę w tym niesamowitym obiekcie.

Obszerne omówienie projektu na portalu Archdaily.

Kategorie: Design

Uniwersytet Monash w Melbourne - potęga komunikacji

komentarzy: 0
17 Sierpień 2015

 

Nowa siedziba  Uniwersytetu Monash w Melbourne stawiała przed biurem projektowym konkretne wymagania.

Po pierwsze – stworzenie zróżnicowanego obiektu, w którym nauczanie ma być prowadzone w sposób innowacyjny i elastyczny.

Po drugie – przestrzeń powinna wspierać koncentrację naukową studentów.

Po trzecie – projekt powinien ułatwiać tworzenie wspólnot i finalnie silnych grup zainteresowań i towarzyskich studentów.

Do wykorzystania była przestrzeń ponad 3200 mkw rozlokowanych w połączonych ad hoc 5 różnych budynkach o rożnej strukturze, funkcjach, oświetleniu i komunikacji.

 

Dlatego architekci z Jackson Clements Burrows ( JCB) uznali, że podstawą projektu będzie stworzenie wewnętrznego kampusu dzięki zaplanowaniu przestrzeni według określonych priorytetów: Komunikacja, Doświadczenia, Różnorodność, Podróżowanie, Zaangażowanie.

Połączenie między tymi cechami uzyskano poprzez stworzenie szlaku integrującego podstawowy poziom uczelni, który urozmaicono  za pomocą wielu wspólnych i indywidualnych punktów spotkań, ułatwiających nawiązywanie relacji i łączenie się we wspólnoty.

Pomieszczenia dydaktyczne, administracyjne i biblioteka są rozłożone wzdłuż całego szlaku – zaaranżowano je w faliste kształty, które mają przeciwdziałać, wymuszonej strukturą budynku kanciastości przestrzeni.

Sale dydaktyczne celowo rozproszono po całym obiekcie aby zmusić studentów do podróżowania i spontanicznych interakcji. W efekcie osiągnięto efekt miejskiego, „ludzkiego” kampusu, który zapewnia równowagę między poważnymi funkcjami dydaktycznymi i żywiołowymi, kreatywnymi reakcjami studentów.

 

Podłoga

Architekci z JCB sięgnęli po produkt, który łączyłby harmonijnie wszystkie funkcje i struktury uczelni, zaprzeczając blokowemu i liniowemu charakterowi budynku.

Na podłogach pojawiły się płytki dywanowe Hexagon Shaw Contract Group – o sześciokątnej budowie, która pozwoli kreować i kontrolować przepływ wzoru, koloru i co za tym idzie zachowań ludzi.

Szczególnie ważne okazało się osiągnięcie za pomocą tego wzoru wrażenia  krętych ścieżek, mniejszych i większych wysp komunikacyjnych, czy dywersyfikacji wagi funkcji pomieszczenia poprzez rozmycie koloru podłogi od centrum na zewnątrz pomieszczenia. Ułożono ścieżki z płytek Hexagon wzdłuż głównego szlaku komunikacyjnego, danemu typowi pomieszczeń naukowych przypisując odrębny kolor – pozwala to z daleka intuicyjnie odnaleźć drogę.

Zdaniem architektów wykorzystanie płytek dywanowych Hexagon przyczyniło się w znacznym stopniu do powodzenia całego projektu.

Kategorie: Inspiracje

Podłoga w sieci

komentarzy: 0
8 Lipiec 2014

Kształt płytek w kolekcji HEXAGON firmy Shaw Contract Group jest naturalną odpowiedzią na typowe kształty kwadratu, prostokąta czy koła – stanowią ewolucję formy poza te kształty. Czemu może posłużyć tak nie typowy wzór na podłodze?

Płytki Hexagon odzwierciedlają przechodzenie naszej kultury w stronę zespołów, grup opartych na większej współpracy, co wpływa na to, jak pracujemy, poruszamy i porozumiewamy się oraz jak wspólnie tworzymy. Nowy kształt płytek podkreśla społeczny wymiar przestrzeni zachęcając do integracji i dzielenia się pomysłami. Hexagon pozwala na tworzenie sieci służących z jednej strony zaprojektowaniu przestrzeni ale z drugiej tworzeniu powiązań między podobnie myślącymi ludźmi, ożywieniu przestrzeni socjalnych czy też w końcu podkreśleniu globalnej sieci powiązań między ludźmi, firmami i grupami.

Przez rok od wprowadzenia kolekcji Hexagon pojawiło się na świecie kilka świetnych realizacji, które pokazują rolę hexagonalnych powiązań.

Kształt i kolory płytek pozwalają wykreować przestrzeń zgodną z filozofią firmy, charakterem pracy i rodzajem powiązań między poszczególnymi działami.

Ciekawym zabiegiem jest możliwość łączenia płytek w sposób nieregularny z betonową posadzką co wprowadza ciekawy efekt industrialnego szyku.

Inspiracje jakie Państwu prezentujemy, to laureaci tegorocznego konkursu Design is Award a my zachęcamy tworzenia własnych kompozycji.

Kategorie: Inspiracje