system NCS

NCS - dobór koloru jest prosty!

komentarzy: 0
17 Styczeń 2013

Kolorystyka wnętrz – a zwłaszcza właściwy dobór kolorów różnych elementów wnętrza spędza sen z powiek nie jednemu architektowi czy projektantowi. Mnogość barw – a przy tym właściwie nieograniczone możliwości producentów z jednej strony cieszą – ale z drugiej mogą wprowadzić w zakłopotanie, bo kolor szary nie jest tym samym szarym dla wszystkich, a z określeniem bielszy odcień bieli spotkamy się nie tylko w reklamach proszku do prania czy past wybielających do zębów.

Graficy operują różnymi kodami - RGB, Pantone itp opisujacymi dokładnie wybrany kolor. W branży podłóg firma Polyflor operuje nowym, uniwersalnym systemem komunikacji, ułatwiającym  przepływ informacji na polu międzynarodowych grup odbiorców zwanym NCS.

NCS to  system ułatwiający opisywanie kolorów, preferowany schemat barw, który wprowadzono  w celu dokładnego opisywania kolorów.

Podstawę NCS stanowi 6 kolorów: biały, czarny, żółty, czerwony, niebieski i zielony.  Kolory działają poprzez model 3D przypominający kulę.

Część środkowa nazywa się Okręgiem kolorów NCS. Przedstawia on przechodzenie od żółci poprzez czerwień  i niebieski do zieleni, i z powrotem do żółci w krokach co 10%.

Trójkąt kolorów NCS. Każdy z kolorów posiada pewien procent bieli i czerni.

Jest to pionowa cząstka modelu 3D.

C = chromatyczność

(kolor początkowy)

Każdemu kolorowi nadany jest numer opisowy na podstawie siły chromatyczności (koloru), poziomu czerni i bieli.

Przykładowy numer: 2030 – Y90R.

Kolor początkowy to Y90R (żółć z 90% czerwieni), 20% czerni, 30% chromatyczności (koloru).

NCS ułatwia opisywanie koloru, nie widząc go.

Żółć z 90% czerwieni sugeruje ciemny pomarańcz/czerwień.

20% czerni sugeruje, że jest on dość jasny (80% bieli).

30% chromatyczności sugeruje, że jest dość jasny (tylko 30% koloru).

 

Ze względu na dokładność doboru palety odpowiednich kolorów architekci i projektanci coraz częściej stosują NCS jako preferowany schemat barw. Fabryka POLYFLOR produkty homogeniczne i antypoślizgowe skanuje pod kątem najbliższego NCS do koloru ogólnego. Odniesienia do NCS są umieszczane przez POLYFLOR na stronach produktowych www.polyflor.com, wzornikach, materiałach drukowanych, prezenterach sprzedażowych itd.

Architekci posługują się tymi odniesieniami celem dopasowania produktów do wyposażenia wnętrz – a efekty można oglądać np. w domu studenckim Karolek w Poznaniu projektu pracowni FRONT Architects.

 

Kategorie: Design