Archiwum - 10/2012

Filc - nieustannie obecny w naszym życiu

komentarzy: 0
23 Październik 2012

Filcowanie to obecnie bardzo modny trend we wszelkim wzornictwie przemysłowym - mamy torby, broszki, sukienki, kabaciki, podkładki na stół, dywaniki i inne takie. Nie wiem czy Wam wiadomo, że FILC - jest jednym z najstarszych wyrobów włókienniczych wytwarzanych przez ludzi, prawdopodobnie starszym od tkactwa. Ślady filcu datowane są na 6500 lat p.n.e. znaleziono na terenie dzisiejszej Turcji. Zaawansowane technicznie wyroby filcowe znaleziono także w wiecznej zmarzlinie na Syberii z ok. 600 r n.e. Ze względu na specyficzny sposób przygotowania odróżniamy:
Filce bite – powstają przez spilśnianie warstwy włókien (runa).  Często wzmacnia się takie wyroby przez igłowanie. Igłowanie polega na przebijaniu warstwy włókien specjalnie naciętymi igłami. Igły te, przechodząc przez runo, przeciągają pasma włókien , przeszywają i wzmacniają wyrób. Wyroby te nazywa się również filcami igłowanymi.
Filce tkane – powstają przez spilśnianie zewnętrznych warstw tkaniny wykonanej z wełny (owczej, lamy, kóz). W wyniku tego tkanina traci swoje dotychczasowe właściwości. Zanika struktura wewnętrzna tkaniny i tworzy się nowa, gęstsza, bardziej wytrzymała, elastyczna, miękka, o doskonałych właściwościach termicznych i dźwiękochłonnych.

Skoro mowa o filcach to należy wspomnieć o bardzo ważnym zabiegu jakim jest spilśnianie czyli proces łączenia włókien w zwartą masę,  w którym wykorzystuje się naturalne właściwości włókien zwierzęcych, roślinnych i niektórych włókien sztucznych do tworzenia między sobą połączeń. Połączenia te dodatkowo wzmacnia zastosowanie w procesie pilśnienia gorącej pary wodnej, słabych roztworów kwasów lub zasad i dużego nacisku lub tarcia. Nacisk uzyskuje się przez ubijanie lub walcowanie wilgotnej warstwy włókien lub tkaniny. Spilśnianie odbywa się na maszynach zwanych spilśniarkami lub foluszami, a proces spilśniania nazywa się filcowaniem lub folowaniem.  W drodze folowania tkanin otrzymuje się sukna i filce.

O historii i zastosowaniu filcu można długo opowiadać,  jednak poniewaz zasadniczo jestesmy blogiem o wykładzinach,  podamy powody dla których, od wielu lat istnieje wierne grono uzytkowników ficlowych wykładzin.

Wykładziny obiektowe - igłowane, to przede wszystkim

  • mocny, nad wyraz wytrzymały melanż włókien
  • wielozadaniowość produktu (zastosowanie w różnych dziedzinach)
  • kolory ziemi, surowość, prostota wykończenia
  • zróżnicowanie faktur
  • właściwości termiczne i dzwiękochłonne
  • uniwersalizm - wiecznie aktualne - stały popyt

Rozwój nowych technologii, powoduję, że producenci wykładzin filcowych w pełni nadążają za aktualnymi trendami i wprowadzają nowe wzory.  W naszej ofercie posiadamy wykładziny firmy Heckmondwike - specjalisty w produkcji obiektowych wykładzin dywanowych typu „fibre bonded” do zastosowań ciężkich oraz płytek dywanowych.

Kategorie: Design

Dialog architektoniczny – minimalistyczne wnętrza kontra barokowa świątynia.

komentarzy: 1
9 Październik 2012

Projekt One New Change autorstwa Jeana Nouvela, jest nowoczesnym wielozadaniowym budynkiem, powstałym w londyńskim City, w Cheapside. Jest to kolejny obiekt udowadniający dużą wrażliwość Nouvela w wiązaniu nowoczesnej architektury z zastanym dziedzictwem. Kilka tysięcy szklanych paneli, którymi jest pokryty tworzy zwierciadło idealnie nawiązujące dialog z otaczającą centrum historyczną zabudową.

W One New Change znajdziemy kawiarnie, restauracje, sklepy, galerie, ostatnie piętro przeznaczone jest na biura. Na dachu budynku dostępne są otwarte tarasy widokowe, z których podziwiać można przede wszystkim barokową świątynię St Paul, autorstwa Christophera Wren'a.

Na ostatnim piętrze mieszczą się m.in. biura firmy K&L Gates, których wnętrza zaprojektowała pracownia LSM z Waszyngtonu. K&L Gates to korporacja prawnicza, mająca oddziały na całym świecie. Ze względu na charakter pracy, wnętrza podzielono na indywidualne gabinety i otwarte miejsca do spotkań z klientami, czy konsultacji wewnątrz firmowych. Niezbędnym miejscem jest też obszerna sala wykładowa.

We wnętrzach wykorzystano wykładziny dywanowe firmy Vorwerk, które zaprojektował specjalnie dla tej realizacji Hadi Teherani. Wykładziny podkreślają przestrzenie, wyciszają i wprowadzają nastrój spokoju, skupienia niezbędnego w pracy prawnika. Jednak największym atutem lokalizacji biur jest kapitalnie „wykorzystany” przez architektów widok na katedrę St Paula.

Zastanawiam się jak często odrywa on pracowników K&L Gates'a od zajęć?

Kategorie: Realizacje