Archiwum - 02/2014

Świetlista biblioteka w Chorwacji.

komentarzy: 0
17 luty 2014

Po długim okresie rekonstrukcji w październiku 2013 swoje podwoje otworzyła nowa biblioteka miejsca w chorwackim mieście Labin. Wnętrze po starej kopalni zyskało zupełnie nowe, awangardowe oblicze, przyjazne czytelnikom w każdym wieku.

Projektantom zależało na utrzymaniu industrialnego charakteru wnętrza, które dopełnili nowoczesnymi, modernistycznymi meblami. Biblioteka jest podzielona na główną halę biblioteczną oraz strefy wydzielone dla dzieci i czytelników wymagających ciszy i skupienia.

Wnętrze utrzymano w jasnej kolorystyce, dlatego naturalnym wyborem było również znalezienie produktu na podłogę, który przy zachowaniu dużej wytrzymałości zapewni komfort użytkowania i będzie kompatybilny z całą przestrzenią.

Naturalnym wyborem okazała się wykładzina kauczukowa UNI, z kolekcji Kayar, której ciekawa mieszanka kolorów ( K73) fantastycznie wpisała się w jasne i neutralne kolory kopalni.

Podłogi kauczukowe zapewniają najlepsze właściwości redukujące natężenie dźwięku w porównaniu do innych elastycznych wykładzin podłogowych o tej samej grubości, co czyni je idealnymi dla budynków użyteczności publicznej, w których poziom hałasu może mieć rożne natężenie.

City Library – Labin, Croatia
Year: 2013
Architects: SKROZ Studio
Products: Multifloor ND/UNI
Artigo flooring: 350 m2
Colour: Kayar K73

Kategorie: Realizacje

Na styku – między podłogą i ścianą

komentarzy: 0
4 luty 2014

Firmy z branży wyposażenia wnętrz Polflor oraz Vox zorganizowały wspólny warsztat pt. WallFloor – nowoczesne sposoby połączenia ściany z podłogą. Celem projektu było stworzenie wizji nowych produktów, które spełnią potrzeby architektów i inwestorów realizujących projekty dla obiektów użyteczności publicznej, sklepów oraz inwestycji budowlanych, w tym biurowców.

 

 

Trzy zespoły, w skład których weszły osoby ze świata architektury, designu, wzornictwa przemysłowego, techniki produkcji, marketingu otrzymały zadanie aby dla przyporządkowanego produktu ( płytki dywanowe, płytki kauczukowe, panele winylowe) wymyślić jak największą ilość możliwych sposobów połączenia ściany i podłogi.

Powstało wiele ciekawych pomysłów, z których wybrano kilkanaście najciekawszych i w warunkach warsztatowych stworzono z nich prototypy. Ciekawe było to, że w każdym zespole pojawiło się kilka podobnych idei – wskazuje to jednoznacznie, że bez względu na specyfikę materiału podłogowego, istnieje na rynku wyraźna luka do zagospodarowania produktami bardziej kreatywnymi niż obecnie istniejące listwy przypodłogowe. Dużym powodzeniem cieszyły się z jednej strony pomysły wprowadzające pewną ramę połączenia, którą w sposób dowolny może wypełnić inwestor lub architekt, drugim interesującym wątkiem było wykorzystanie przestrzeni przyściennych w sposób możliwie najbardziej ergonomiczny i przydatny użytkownikom.

Dalsze prace nad wybranymi pomysłami przekazano już do fabrycznych wzorcowni, żeby zajęli się nimi odpowiedni pracownicy dopracowując projekt i sprawdzając możliwości masowej produkcji.

W warsztatach udział wzięli Joanna Leciejewska, Jan Loba, Marzena Rusiłowicz, Przemysław Pater, Tomasz Szkutnik, Krzysztof Dawid, Arkadiusz Śmiłowski, Anna Łośkiewicz, Zofia Strumiłło, Danuta Bukowska, Jakub Pieprzyk, Piotr Voelkel, Katarzyna Juszczak , Maciej Mirski, Katarzyna Baranowska, Adam Nizio, Jacek Łuczak.

Kategorie: Design