Kampus Uniwersytecki w Białymstoku - wszechstronna symbioza

komentarzy: 0
27 Lipiec 2015

Lokalizacja Kampusu na terenie zajmowanym przez ogródki działkowe oraz zalesionym wskazywała na rozmieszczenie zabudowy w sposób chroniący zalesienie i istniejące warunki wodne. Przestrzeń publiczna Placu Syntezy Nauk wyznaczona jest symbolicznymi spiralami tekstów charakteryzujących dziedzinę nauki umieszczonymi na szklanych portalach oraz szklanymi tablicami z napisem "POZNANIE". Każda litera tworzona jest z tekstu filozoficznego lub teologicznego. Kulminację placu stanowi rzeźba symbolizująca "Wielki Wybuch", stojąca w kałuży wodnej, metafory powstania Życia na Ziemi. Rzeźbę wykonał Tomasz Urbanowicz, jako swobodną interpretację wytycznych architektonicznych. Budynki – kształtują przestrzeń publiczną tworząc ograniczenia i jej podział na: 1. miejską (ulice i plac) oraz 2. więzi z przyrodą 3. wnętrza dostosowane do funkcji wydziałów: Matematyki, Biologii, Fizyki, Chemii i Uniwersyteckiego Centrum Kultury.

Wnętrza tworzą wewnętrzny podział na hole wejściowe, trakty przemieszczania się ludzi i mediów technicznych oraz dowiązane do nich laboratoria, aule i inne pomieszczenia dydaktyczne. Hole wejściowe na poziomie I piętra powiązane szklanymi mostami kreują wewnętrzne więzi międzywydziałowe, a na zewnątrz dodatkowo wyznaczają Plac Syntezy Nauk.

W budynkach Kampusu zainstalowano łącznie blisko 20 tysięcy metrów kwadratowych wykładzin kauczukowych firmy Artigo Mondo.  Do pomieszczeń przyporządkowanych komunikacji, miejsc spotkań, holi wejściowych dobrano produkty z kolekcji Artigo ND – UNI i MAT o charakterze ogólnoużytkowym wzmocnione fabrycznie polimerem PRO redukującym koszty utrzymania w czystości. Pomieszczenia wymagające wykładzin podnoszących komfort akustyczny – korytarze, klatki schodowe wyposażono w wykładzinę Zeus z systemem TXL. Z kolei laboratoria wymagały wykładziny o właściwościach antystatycznych z kolekcji Zeus Ant i Granito Ant.

Ze względu na jasne, wysokie wnętrza postanowiono utrzymać i spotęgować efekt przestronności i transparentności budynków dobierając wykładziny w jasnych, neutralnych kolorach- odcieniach szarości, popieli, beżu. Koreluje to również bez problemu z otaczającą budynki przyrodą i licznymi oazami zieleni wewnątrz pomieszczeń, co jest charakterystyczne dla projektów autorstwa arch. Marka Budzyńskiego.

Kampus w Białymstoku stanowi symbiozę architektury, przyrody i nowoczesnych technologii – wykładziny Artigo idealnie wpisały się w potrzeby całej inwestycji.

Architektura:

Kampus Uniwersytetu w Białymstoku - Plac Syntezy Nauk
Adres: Białystok ul. Ciołkowskiego
Autor: "Marek Budzyński Architekt" Sp. z o.o. Al. Komisji Edukacji Narodowej 95, 02-777 Warszawa - dr arch. Marek Budzyński, arch. Krystyna Ilmurzyńska, arch. Zbigniew Badowski
Współpraca: Mateusz Herbst, Urszula Lewa, Urszula Różańska, Agata Sander
Inwestor: Uniwersytet w Białymstoku, ul. M. Skłodowskiej-Curie 14, 15-097 Białystok
Powierzchnia działki: 70000m²
Powierzchnia użytkowa: 22690 m²
Kubatura: 173500 m³
Projekt: 2009 – 2010
Realizacja: 2014

 

Rodzaj wykładziny kauczukowej

   

Artigo Zeus Z550

   

Artigo Zeus ANT Z550

   

Artigo ND-NAT M00

   

Artigo Granito ANT G305

   

Artigo ND-UNI U109

   

 Artigo BS Strong R922

   

 

   

Dostawa wykładzin: Polflor. sp. zo.o.

Montaż wykładzin: Fox Wykładziny, Kicin

Fot: Marian Chrzan ( lifemoments) lipiec 2015



 

Kategorie: Realizacje

Dodaj komentarz