biura

Pofalowany ratusz w Holandii

komentarzy: 0
17 Listopad 2016

Holenderska architektura jest stawiana za wzór kolejnym pokoleniom architektów. Tym razem chcielismy Wam pokazać modernizację ratusza w Hadze - Zuid.Tam w latach dziewiećdziesiątych XX wieku, znana nowojorska pracownia  Kohn Pedersen Fox zaprojektowała 5-pietrowy budynek o  śmiało pofalowanej fasadzie, który odznaczał się równie "krzywym" wnętrzem. Architektura budynku jest inspirowana wiatrem wiejącym wzdłuż wydm Morza Północnego w pobliżu Hagi. Piękny koncept, ale doprowadził do bardzo długich planów pięter, co nie było do końca komfortowe dla organizacji pracy instytucji działającej już w XXI wieku.

Modernizacji nieco odschulowych wnetrz podjęła się pracownia OTH Architects. Celem klienta było połączenie  różnych części budynku i utworzenie scalonej przestrzeni nastawionej na zadaniowy tryb pracy. Funkcje rozłożono po piętrach w starannie zaznaczonych strefach  działalności ułatwiających organizację wszystkich rodzajów pracy. Różne działania są nawleczone razem na zakrzywiony wzór podłogi, ozciągnięty luźno po długim korytarzu. W strategicznych miejscach zaprojektowano przestrzenie dla spotkań, pokoje pracy, zaznaczono narożniki obiektu, itp Ponieważ wykładzinę położono nawet w windach, pomieszczenia budynku, które kiedyś były oddzielone od siebie, zostały połączone. Cały wzór podłogi tworzy długą i krętą, ale bardzo zróżnicowaną drogę prowadzącą wzdłuż różnych funkcji i światów wewnątrz ratusza.

Wzór podłogi składa się z czterech różnych odcieni szarego (Shaw Contract – płytki dywanowe Haze): ciemniejsze przy słonecznej stronie budynku i lżejszych przy elewacji północnej. Światło dzienne, pogoda i pory roku wpływają na wnętrze pomieszczeń, w szczególności podłogę różnie pochłaniającą światło. Wnętrza dostosowują się do pór dnia i roku, dzięki czemu pracownicy i goście świadomi są świata zewnętrznego. Ma to pozytywny wpływ na produktywność i samopoczucie ludzi pracujących w budynku.

Każde piętro na korytarzu ma inny kolor głównego wzorca (Shaw Contract – płytki dywanowe Colour Plank), dla wyraźnego rozróżnienia pięter i stworzenia tożsamość działu. Płytki dywanowe są indywidualnie cięte do kształtu wzorca i taka technika wykorzystania płytek  minimalizuje straty materiału. Charakterystyczne, ruchome zasłony wykonane z filcu tworzą możliwość wydzielenia przestrzeni według potrzeb pracowników i gości. Strefowanie, filcowe zasłony i płytki dywanowe Shaw gwarantują akustycznie przyjemne środowisko pracy.

Oczywiście remont istniejącego budynku musiał przynieść tez pozytywne zmiany dotyczące środowiska. Budynek jest odnowiony w taki sposób, że stymulowane jest wielokrotne wykorzystanie przestrzeni. Ruchome zasłony wykonane z filcu pozwalają tworzyć przestrzeni, która pasuje do każdego rodzaju pracy lub spotkania. Dzięki temu osiągnięto wynik w postaci minimalizacji ogólnej liczby stacji roboczych i miejsc spotkań w budynku. Ważna była funkcjonalność i dobór materiałów pod katem trwałości. Wybór wykładzin Shaw Contract certyfikowanych C2C Silver, NSF i CRI Green Label był łatwą decyzją. Również ponowne wykorzystanie mebli (czasami tylko wymieniono obicia) przyczyniły się do osiągnięcia celu klienta jakim był zrównoważonego rozwoju.

Realizacja została wyróżniona w konkursie Shaw Design is .... Award 2016.

Kategorie: Inspiracje

Biurowa przestrzeń z afrykańskim klimatem

komentarzy: 0
7 Październik 2015

Nandos to  globalna sieć restauracji serwująca grillowane kurczaki w przyprawie peri peri. Główna siedziba firmy mieści się w Republice Południowej Afryki, w Johannesburgu. Duży zespół standardowych 7 hal magazynowych został przekształcony w połączony ze sobą kompleks mieszczący Central Kitchen, biura oraz magazyny składowania i wysyłkowe.  

Pomysł na aranżację kompleksu Nandos  wyszedł od afrykańskiej kuratorki i projektantki Tracy Lee Lynch, która zaprosiła do współpracy blisko 50 południowoafrykańskich designerów. Mieli oni zaprojektować i wykonać elementy wyposażenia wnętrz, nawiązujące do haseł przewodnich firmy, którymi są: duma, pasja, odwaga, uczciwość i rodzina. Dzięki takiemu podejściu do projektowania powstały wyjątkowe wnętrza, w których spotkać można intrygujące lampy, lustra, siedziska czy obrazy. Wszystkie elementy są wykonywane ręcznie, z lokalnych materiałów – oddają w 100% afrykańską estetykę, podejście do funkcjonalności. Unikalność projektów i związaną z tym atmosferę będzie można poznać w restauracjach Nandos na całym świecie, ponieważ kierownictwo firmy postanowiło do nich implementować wybrane elementy wyposażenia.

Wyjątkowość wnętrz sprowokowała projektantkę do poszukania wykładzin dywanowych, które oprócz bezwzględnie wymaganych cech: płytki dywanowe, duży komfort akustyczny  musiały również współgrać z całością projektu. Podczas długiego internetowego reaserchu, Tracy kilkukrotnie trafiła na produkty Shaw Contract Group, które miały wszystkie niezbędne cechy, a przy okazji w wielu realizacjach udowadniały swój wyjątkowych charakter. Ostatecznie do pomieszczeń biurowych projektantka wybrała płytki dywanowe z kolekcji Dye Lab oraz Haze Tile. Jak możemy zaobserwować na zdjęciach obie kolekcje idealnie wkomponowały się w barwne i jednocześnie minimalistyczne, afrykańskie wnętrza.

Projekt Central Kitchen Nandos w Johannesburgu otrzymał przyznawaną przez Shaw Contract Group nagrodę Design Is Award – Global Winners 2015  w kategorii Duże Przestrzenie Biurowe.

Design Team: Creative Director: Tracy Lee Lynch | JP Beukes, Onepointzero
Architects: ASM Architects
Photography: JP Beukes

Zdjęcia: www.shawcontractgroup.com ; http://leelynch.co.za

Kategorie: Inspiracje