wykładziny kauczukowe Artigo

SPA w kamiennym pudełku

komentarzy: 0
30 Maj 2019

Obecny Hotel Monumento de San Clodio w Leiro jest jednym z najważniejszych elementów galicyjskiej architektury klasztornej. Dodatkiem do budynku klasztoru były ruiny stajni i piwnicy. Hiszpańska pracownia OLAestudio otrzymała do rewaloryzacji ruinę - olbrzymią kamienną skrzynię, z szczątkami sklepień, w której grawitacja i czas stały się punktem wyjścia.

Inwestor – Galicyjska Agencja Turystyczna oczekiwała rozmieszczenia w budynku standardowych funkcji ośrodka rehabilitacyjnego i spa: szatnie, recepcja, gabinety masażu, pokoje relaksacyjne, łaźnia turecka, sauna i basen.

Na decyzje projektowe wpłynęła przede wszystkim oryginalna forma budynku, która sugerowała nie projektowanie od nowa lecz wstawienie nowych funkcji w zastany stan. Główne wytyczne:

- Nie dotykaj istniejących murów o szerokości 1,50 m, pozostałości granitowych sklepień, niszy i zagłębień.
- Działaj bez zmiany obwodu, wkładaj elementy, aby pomieścić zastosowania.
- Rozpoznaj ruinę jako wartość i odczytaj upływ czasu i wagę odziedziczonej architektury.
- Wstaw elementy, aby zebrać światło.
- Przetwórz kamienne wgłębienie na basen.
- Podkreśl odziedziczoną atmosferę i wykorzystaj ją do nowego użytku.

Realizacja założonego planu, doprowadziła do podziału wnętrza na 6 części, w których indywidualnie rozprowadzone jest światło i jak najlepiej realizowane są funkcje. Na piętrze architektura jest lekka, przejrzysta i ulotna, na parterze mocno osadzona w zastanym kamiennym dziedzictwie.

Jaki osiągnięto efekt? Funkcja architektury została wycofana do sposobu na wprowadzenie gościa w stan skupienia, koncentracji na swoich potrzebach.  Wnętrze jest jasne, delikatne i delikatnie wibrujące, eksploduje tylko przy basenie, gdzie drewniana konstrukcja wznosi się, by stać się świetlikiem. Różne światło (naturalne i sztuczne), różne materiały, różne tekstury, różne podłogi, różne kolory i różne skale w służbie ciszy i zmysłów.

W obiekcie wykorzystano wykładzinę kauczukową ARTIGO BS CLASSIC w kolorze szarym G820, zapewniającą kontrast z kamiennymi ścianami, a jednocześnie pozostającą w pełnej harmonii z całą koncepcją architektoniczną.

Metryczka

Artigo projects

Spa Hotel Monasterio San Clodio Ourense, Spain

OLAestudio

Zdjęcia Héctor Santos Diez / Manuel Vicente

Kategorie: Realizacje

Siedziba pracowni architektonicznej Tengbom

komentarzy: 0
16 Marzec 2017

Tengbom szwedzka pracownia architektoniczna znana wielbicielom oszczędnego, skandynawskiego designu. Założona w 1906 roku przez Ivara Tengbom, jest jedną z najstarszych firm w branży, zatrudnia blisko 600 pracowników w 10 biurach w całej Europie.  W portfolio znajdziecie wiele szkół, biur, instytucji kultury oraz obiektów użyteczności publicznej. Niejednokrotnie realizacje tej pracowni pojawiały się na naszym profilu na Facebook, z racji doskonałej współpracy z dostawcą wykładzin kauczukowych firmą Artigo. Na wielu przykładach można się przekonać jak dobrze włoski producent przygotowuje swoje kolekcje, które doskonale odnajdują się nawet na chłodnej północy Europy.

Dzisiaj zapraszamy na chwilę do szwedzkiego biura Tangbom. Przy okazji remontu siedziby w Sztokholmie podłogi wyposażono w wykładziny Artigo z kolekcji UNI w systemie Loose Lay. Jasny kolor U99, doskonale łączy całą ponad 3000 m powierzchnię biura, stanowiąc tło dla biało-czarnych mebli, półek wypełnionych kolorowymi materiałami i katalogami. Wszelkie elementy drewniane i zieleń ocieplają wizerunek, a ogromne przeszklenia prowadzące wprost na zatokę w Sztokhlomie łączą wnętrze z otoczeniem. Elementem motywującym i łączącym ponad 570 pracowników tej firmy są hasła umieszczone na ścianach i odwołujące się do historii i wspólnoty Tengbom: „ Mamy 570 współpracowników i równie wiele myśli, czym architektura powinna być", "Ważne jest dla nas, że warunki życia, które projektujemy mogą wywołać emocje i dyskusję. W dążeniu do realizacji tych idei, Tengbom proponuje udział w serii rozmów TengbomTalks - platformie dla urzędów publicznych, lokalnych i międzynarodowych w celu zbadania ważnych dla nich kwestii, które omawiane są przez wszystkie 10 biur europejskich.

Dzięki nowoczesnemu podejściu do myślenia o projektowaniu i nowatorskim projektom Tengbom  w 2016 roku została zaliczona do grona najbardziej innowacyjnych praktyk architektonicznych na świecie.

Zaponajcie się z obszernym dorobkiem pracowni i koniecznie zwróćcie uwagę na wyładziny Artigo, obecne w wielu realizacjach.

fot: materiały prasowe Artigo

Kategorie: Realizacje

Muzeum Morskie NORSK - surowy klimat norweskiego morza

komentarzy: 0
25 Kwiecień 2016

Norwegia to morze – taką informację przekazują  wystawy  w niesamowitym muzeum morskim w Oslo. Założone w 1914 roku Muzeum ma bogatą historię pozwalającą prześledzić jak przez stulecia rozwijały się morskie tradycje Norwegii – od statków Wikingów, poprzez wyprawę Kon-Tiki do współczesnych związków kultury z tematyką morską.

Historyczne i archeologiczne artefakty, dzieła sztuki, modele, instrumenty nawigacyjne, narzędzia: wszystko spotyka się ze sobą w sześciu wystawach, oferując interaktywne doświadczenia dla wszystkich odwiedzających. Piękne wielkoformatowe zdjęcia na ścianach, odpowiednie oświetlenie i meble inspirowane nadmorskimi skałami – wszystko kreuje surową atmosferę norweskiego wybrzeża.

Istotnym wkładem w niesamowity klimat wystaw są również podłogi wyłożone ponad 1000 mkw kauczukowych wykładzin Artigo. Przestrzenie w jednej części  za pomocą gładkiej wykładziny w monokolorze Uni / Nd w dwóch odcieniach szarości – rozświetlają wnętrze, korelując z przesączającym się z okien i ścian światłem.  Pozostała powierzchnia podłóg  utrzymana w klasycznej czerni, dzięki charakterystycznemu wyglądowi - „twardej i zardzewiałej” wykładzinie Ardesia, robi z pewnością dużo by przekazać uczucia i doświadczenia surowego i pięknego nastroju morzu norweskiego.

 

Fot. Hanne Jørgensen

Kategorie: Inspiracje