Vorwerk

Małopolski Ogród Sztuk

komentarzy: 0
30 Czerwiec 2016

Jedna z najciekawszych realizacji krakowskich ostatnich lat. Małopolski Ogród Sztuki biura architektonicznego Krzysztofa Ingardena i Jacka Ewy. Budynek, który wzbudza niekwestionowany zachwyt autorytetów oraz zwykłych użytkowników. Inwestycja otrzymała niezliczoną ilość nagród i wyróżnień – przyznawanych przez media, samorządy, stowarzyszenia i fundacje architektoniczne polskie i zagraniczne. MOS stał się budynkiem – ikoną.

A my mamy niekwestionowaną przyjemność z faktu, że zainstalowano w nim wykładziny Vorwerk dostarczone przez naszą firmę.

Małopolski Ogród Sztuk to multimedialne centrum kultury w którym mieści się przede wszystkim nowa, wielofunkcyjna scena Teatru im. Juliusza Słowackiego oraz mediateka, która jest użytkowana przez Bibliotekę Wojewódzką. Autorzy projektu określają ją jako „współczesny dom kultury” oraz „artystyczną przestrzeń, gotową do uprawiania wszelkich form sztuki”. Bryła budynku poprzez poprowadzenie linii dachu adekwatnie do otaczających ją starych kamienic, oraz przeszklenie odsłaniające zabytkową elewację wpisuje się idealnie w tkankę historycznego Krakowa. Przeszklona hala może być odkrytą przestrzenią do plenerowych wystaw, happeningów oraz innej działalności artystycznej, a jednocześnie umożliwiła architektom wprowadzenie dużej ilości naturalnego światła i  zieleni do przestrzeni jakby nie było ogrodu.

W jednym ze skrzydeł budynku dostępna jest nowoczesna mediateka, w której zgromadzono multimedialne zasoby książek i muzyki, w drugim - wielofunkcyjna sala widowiskowa dla 290 osób, w której będą odbywały się wystawy, konferencje, koncerty, przedstawienia teatralne. W budynku znajduje się także sala kinowa. Wnętrza budynku utrzymane są w spokojnej kolorystyce – dominuje biel, szarości, stal, szkło – wszystko co pozwala w pełni skupić się na odczuwaniu sztuki. W takiej stylistyce utrzymano też pomieszczenia biurowe – żywe kolory wprowadzają, zmieniające się drukowane materiały promujące działalność MOS. Mediatekę ożywiono kolorowymi siedziskami, regałami wypełnionymi kolorowymi okładkami publikacji oraz pełnym przeszkleniem wychodzącym na halę z ogrodem.

Całość wiąże szara, ekskluzywna wykładzina dywanowa Vorwerk, która tutaj stanowiła po prostu bazę do zaaranżowania przestrzeni zgodnie z ich stałą lub czasową funkcją.

Każdego kto będzie w Krakowie gorąco zachęcamy do odwiedzin w Małopolskim Ogrodzie Sztuk przy ul. Rajskiej 12. Miejsce tętni życiem – spektakle, warsztaty, filmy, muzyka, terapia sztuką. W czasie wakacji realizowany jest projekt Lato w teatrze. Na prawdę warto przynajmniej zerknąć na ten bardzo ciekawy budynek.

 

Małopolski Ogród Sztuk, Kraków, ul. Rajska 12

realizacja 2012

projekt Ingarden Ewy Biuro Architektonicz

Montaż wykładziny - BiuroInvest

Rodzaj wykładziny - dywanowa, welurowa, kolekcja Fascynacja, fabryka Vorwerk

 

Kategorie: Realizacje

Wykładzina elastyczna z surowców odnawialnych

komentarzy: 0
13 Sierpień 2013

Firmy produkujące wykładziny obiektowe nieustannie szukają nowych, co raz bardziej ekologicznych rozwiązań, wychodzać na przeciw co raz bardziej restrykcyjnym normom środowiskowym - ale również rosnącej świadomości ekologicznej klientów.

RE/COVER green to pierwsza wprowadzana na rynek przez Vorwerk kolekcja wyjątkowych wykładzin elastycznych obejmująca nową generację designerskich produktów dedykowanych posadzkom obiektowym. Kolekcja produkowana jest w oparciu o naturalnie odnawialne surowce, na przykład olej rycynowy otrzymywany z nasion tropikalnej rośliny Ricinus communis.

Właściwości ekologiczne kolekcji:

- Zawiera blisko 90% surowców odnawialnych

- Ograniczone stosowanie chloru, plastyfikatorów i rozpuszczalników

- Substancje petrochemiczne zastąpione zostały olejem rzepakowym i rycynowym

- Bezwonna i prawie zupełnie wolna od emisji

 

Właściwości architektoniczne:

- Trwałość

- Niezwykła wytrzymałość i odporność na zużycie

- Łatwość czyszczenia

- Łatwość konserwacji

- Dostępność w postaci rulonów o szerokości dwóch metrów

Koncepcja wzornicza RE/COVER green obejmuje aż 30 modeli i stworzona została przez Hadi Teherani, renomowane biuro architektoniczno-wzorniczego działające na skalę międzynarodową. Poza odcieniami jednobarwnymi kolekcja obejmuje serię „Sparkling Greys” z ciepłymi bielami i precyzyjnie dobranymi tonami szarości, które łatwo można zintegrować z projektami obiektów biznesowych. Natomiast seria „Sparkling Colors” z odcieniami niebieskiego, czerwonego, żółtego i zielonego kładzie akcent na posadzkę i doskonale nadaje się do zaznaczanie stref w danej przestrzeni, na przykład w sektorze opieki zdrowotnej bądź placówkach użyteczności publicznej. Przy czym wszystkie jednobarwne odcienie RE/COVER green to coś więcej niż monochromatyczne wzory, gdyż wyrafinowana struktura kropek na powierzchni powoduje dyskretny efekt lśnienia inspirowany ruchem lustra wody. W rezultacie posadzka w jednobarwnych odcieniach RE/COVER green posiada bardzo żywy wygląd, który delikatnie odzwierciedla otoczenie łagodnie się do niego dopasowując.

Oprócz tego, biuro Hadi Teherani harmonijnie dopasowało wszystkie wzory RE/COVER green w odcieniach jednobarwnych do świata barw zawartego w kolekcjach Vorwerk SCALE i płytkach dywanowych do dowolnego kształtowania FreeScale. Daje to jeszcze większą swobodę projektowania, gdyż RE/COVER green i płytki do dowolnego kształtowania można ze sobą swobodnie łączyć.

Tak zrównoważone spektrum kolorów i wzorów zapewnia projektantom wnętrz wiele opcji kształtowania „zielonej” architektury posadzek. Nowe produkty i zalety oferowane przez RE/COVER są przekonujące aż po najdrobniejsze szczegóły, takie jak brak widocznych łączeń, który dotychczas można było wyprodukować tylko po wysokich kosztach w postaci posadzek samorozlewnych, samopoziomujących lub powłok PU. Obecnie są one dostępne jako towar w rulonie w atrakcyjnej wizualnie formie do zastosowań obiektowych.

„RE/COVER green jest logicznym przeniesieniem filozofii Vorwerk Carpets do szerokiego świata wykładzin podłogowych. Tego rodzaju połączenie ekologii, estetyki i jakości oferuje architektom i projektantom wnętrz unikatowe rozwiązanie. Bardzo się cieszę, iż za pomocą RE/COVER green możemy zwiększać nasze obszary kompetencji i po raz kolejny tchnąć nowe życie w kulturę posadzek kierując nasze działania ku przyszłości,” powiedział Johannes Schulte, Prezes i Dyrektor Generalny Vorwerk Carpets.

Kategorie: Design

Fortepian Whaletone i wykładzina Modena

komentarzy: 0
26 luty 2013

Po raz pierwszy w Polsce z okazji Światowego Dnia Wielorybów marka Whaletone zorganizowała wyjątkowy muzyczny wieczór z fortepianem Whaletone w restauracji Warszawa Wschodnia, wspierając Pacific Whale Foundation (www.pacificwhale.org).

Fundacja corocznie tego dnia zwraca uwagę społeczności światowej na konieczność aktywnego zaangażowania się w ochronę zagrożonych gatunków morskich ssaków. Wieczór prowadzony przez  Jacka Brzeszczyńskiego (pseud. Jazzek, musicunited.pl/jacek_brzeszczynski.html) otworzył jego występ w autorskim  repertuarze „Krople Życia”. Jacek (wokal, fortepian) wystąpił ze wsparciem zespołu w składzie: Mariusz Obijalski (fortepian),  Nathan Williams (trąbka) oraz Artur Krawczyk (kontrabas).  

Właściciele marki Whaletone, projektant Robert Majkut wraz z partnerką Elżbietą Madej zaprosili tego wieczoru gościa specjalnego, debiutującą nową płytą wokalistkę Kasię Kamińską (www.kasiasongs.com), która wraz z pianistą Grzegorzem Urbanem i gitarzystą Tomkiem Pfeifferem wykonała piosenkę „Underwater”. Było to premierowe wykonanie utworu, który Kasia napisała specjalnie dla Whaletone, otwierające dalszą artystyczną współpracę.

Specjalnie na ten wieczór firma Vorwerk, wspierająca wydarzenia kulturalne w całej Europie, udostępniła białą wykładzinę z kolekcji Modena, która stanowiła doskonale tło dla czarnego instrumentu. MODENA to luksusowy welur z najwyższej półki, który zachwyca gamą 63 jasno zdefiniowanych, wyrazistych i idealnych przede wszystkim do wnętrz mieszkalnych kolorów.  Wysoka jakość wykładziny doskonale współgrała z najwyższej klasy wzornictwem i  doznaniami artystycznymi.

Gospodarzem i współorganizatorem wydarzenia była restauracja Warszawa Wschodnia (gessler.sohofactory.pl), impreza odbyła się 16 lutego 2013 roku.

Zdjęcia - Inzomnia.pl

więcej informacji o fortepianie – www.whaletone.com

Kategorie: Design

Wykładzina i sztuka

komentarzy: 0
15 Listopad 2012

Bardzo często firmy produkujące wykładziny, nie koncentrują się tylko na jej walorach, właściwościach użytkowych i komercyjnych. Wspierają szczytne cele, ciekawe pomysły, sponsorują ważne wydarzenia kulturalne. Wśród firm, z którymi współpracujemy szczególną pod tym względem jest firma Vorwerk - producent wykładzin dywanowych.  Po pierwsze samo wzornictwo - do projektowania wzorów wykładzin zapraszani są najsłynniejsi architekci i designerzy, że wspomnimy chociażby Zahę Hadid.  Vorwerk współpracuje też z muzeami i artystami udostępniając swoje produkty do realizacji wystaw, instalacji artystycznych, dzieki którym tak prozaiczny produkt jakim jest wykładzina dywanowa - w sumie produkt, po którym chodzimy, który brudzimy, do którego często nie przywiązujemy wagi - urasta do rangi dzieła sztuki.

Instalacje, w których produktem kreatywnym jest wykładzina pojawiały się w Berlinische Galerien, w MARTa Museum Herford w instalacji Heike Weber  czy w MAKK – Museum of Modern Art Köln, gdzie wzór zaprojektowany przez Hadiego Teherani stanowił podstawę wystawy Von Aalto bis Zumthor. Ciekawym wydarzeniem podczas mediolańskiego Salon de Mobile Design Week 2012 była instalacja "STRIP" Jurgena Mayer'a H.  Architekt, nadrukował na miękkiej, puszystej wykładzinie wielkogabarytowe wzory bezpieczeństwa danych osobowych. Ułożone w korytarzu na 50 metrowej promenadzie pisały ciekawy i zabawny scenariusz spaceru, poszukiwania ukrytych cyfr, liter, wzorców.

Wykładziny mogą być inspiracją, lub są sposobem na realizację inspiracji zaczerpniętych z otaczającego nas świata. Są doskonałym materiałem do realizacji najtrudniejszych wyzwań projektowych. Można je dowolnie przycinać, układać, dowolnie dobierać kolory, nadrukować własny wzór, ułożyć na ścianie, podłodze czy nawet suficie. Można też łączyć wykładziny z różnych materiałów i szukać nowych rozwiązań dla posadzek i podłóg w naszych wnętrzach. Poniżej kilka przykładów ze wspomnianych wystaw.

 

Kategorie: Inspiracje