shaw contract

Biura Dynamic Yield - elastyczna tradycja

komentarzy: 0
30 Lipiec 2021

Biura Dynamic Yield mieszczą się w centrum biznesowym Tel Awiwu, w wieżowcu TohA Tower.

ROY DAVID ARCHITURE otrzymała zlecenie zaprojektowania najnowszej przestrzeni biurowej firmy z wykorzystaniem współczesnego podejścia do jej ideałów. Wykorzystując platformę personalizacji Dynamic Yield oraz geometrię projektu ToHa, RDA stworzyło unikalną przestrzeń, która integruje podstawy i tożsamość firmy.

Koncepcja projektu była silnie inspirowana tradycyjnym wzornictwem, jednocześnie zmieniając je w celu uzyskania tożsamości firmy. Pomieszczenia na terenie Dynamic Yield obejmują prywatne pokoje do pracy, pokoje dla zespołów, przestrzenie do wspólnych spotkań oraz dużą kuchnię otoczoną ścianą kurtynową, a także inne dynamiczne przestrzenie do spotkań.

Głównym założeniem projektu było wykorzystanie obfitości naturalnego światła i umieszczenie większości stanowisk pracy wzdłuż zewnętrznych okien budynku. Wewnątrz piętra znajdują się mniejsze pomieszczenia, prywatne pokoje i formalne miejsca spotkań. Podejście projektowe było głównie inspirowane tym, co ludzie przywykli postrzegać jako "tradycyjne środowisko" i miało zmusić pracowników do innego spojrzenia na typowe przestrzenie pracy.

Nastrój i nastawienie są wzmocnione przez użycie kombinacji naturalnych i eklektycznych materiałów, takich jak drewno, druki, rattan, metal, beton i zieleń, jak również włączenie żywych kolorów, takich jak róż, czerwień czy zieleń. Inne niestandardowe elementy stolarskie zostały również zintegrowane w całym projekcie, tworząc spersonalizowaną przestrzeń.

Celem RDA była reinterpretacja tradycyjnego pomysłu przy jednoczesnym wykorzystaniu elastyczności, która jest potrzebna do stworzenia przestrzeni, która jest nie tylko całkowicie unikalna dla Dynamic Yield, ale która będzie miała możliwość rozwoju i transformacji wraz z firmą.

W projekcie wykorzystano między innymi płytki dywanowe Shaw Contract z kolekcji Haven,Dye Lab, Off the Grid  

Inwestycja: Dynamic Yield, Tel Aviv, Izrael

Projekt: Roy David Archtiecture

Foto: Itay Benit

Realizacja jest finalistą 15 edycji Konkursu Shaw Contract Design Awards w kategorii Medium Office space

Kategorie: Inspiracje

Mind Care - co podłoga wnosi do naszego samopoczucia?

komentarzy: 0
31 Marzec 2021

Mind Care to trend, którego założeniem jest osiągnięcie w społeczeństwie tzw. mental wellbeingu (dobrostanu psychicznego). Obejmuje wszystkie działania związane z szeroko pojętą kategorią zdrowia psychicznego prowadzone zarówno online jak i offline. W architekturze o wellbeingu mówimy już jakiś czas, ba! Mamy nawet w końcu certyfikat WELL skoncentrowany na tym żeby we wnętrzach budynków człowiek był najważniejszy. Zapytacie – jak powiązać podłogę, wykładziny z wellbingiem? Nadzwyczaj prosto, jeżeli będziemy pamiętać, dzięki czemu dobrze czujemy się w danej przestrzeni.

Dobre oświetlenie – czy dobierając podłogi pamiętacie o współczynniku pochłanianiu światła LVR? Warto zwrócić uwagę, które kolory i wzory podłóg pochłoną sporo światła a które odbiją jego nadmiar. Albo kiedy znaczenie ma zauważalny kontrast na podłodze ( min 30 jednostek LVR między sąsiadującymi pokryciami podłogowymi)

Czyste, zdrowie powietrze - czyli emisja VOC, TVOC czy ograniczone unoszenie w powietrzu alergenów itp. Od wielu lat temat poruszany zwłaszcza przez Vorwerk Flooring, ale też Shaw Contract czy producenta paneli winylowych Polyflor Ltd. W trakcie ostatnich lat certyfikaty traktujące o emisyjności stały się dokumentem niezwykle istotnym przy doborze podłóg w różnych obiektach. 

Komfort akustyczny – izolacja dźwięku uderzeniowego i pochłanianie fali dźwiękowej (likwidacja pogłosu). O negatywnym wpływie hałasu na człowieka mówi się od dawna i sporo. Warto pamiętać, że dobrze dobrana podłoga pomoże nam stworzyć solidne podstawy do komfortu akustycznego – płytki dywanowe ze standardowym podłożem akustycznym, montaż na podkładach akustycznych FoxiFix, FlexPro ( LVT), kompozytowe posadzki tekstylne Kinetex, specjalne rozwiązania akustyczne w podłogach twardych – wybór jest ogromny i warto z niego skorzystać.

Bezpieczeństwo w poruszaniu się – czyli stosowanie posadzek antypoślizgowych w miejscach gdzie jesteśmy narażeni na poślizgnięcie na mokrej podłodze, stosowanie posadzek o właściwościach przeciw zmęczeniowych – o sprężystej budowie pochłaniającej energię z chodzenia czy stania czyli chroniące nasze stawy i kręgosłup (posadzki kauczukowe Artigo, Kinetex).

Przyjazne materiały, włókna pochodzące z recyclingu (Econyl, PET) czy surowców naturalnych ( kauczuk, kukurydza).

I na końcu, ale nie mniej ważne - przyjazne duszy, ciału i oku wzornictwo. Producenci rozwiązań podłogowych sięgają po inspiracje biofiliczne czy like at home, proponują łączenia i aranżacje, które mają pomóc w osiągnieciu równowagi między środowiskami i światami, w jakich funkcjonujemy. Tak, więc trend, który jeszcze nie został określony, jako normalność, w branży podłogowej normalnością stał się już jakiś czas temu.

Zapraszam śledźcie profile Polflor wykładziny obiektowe na Facebooku i LinkedIn – regularnie pojawiają się na nich informacje, które z pewnością dobrze wpisują się trend Mind Care.

Inspiracja do wpisu: Mapa Trendów 2021 od Infuture Institute

Kategorie: Inspiracje

Living Systems

komentarzy: 0
28 Styczeń 2021

Po raz kolejny Shaw Contract  wprowadza kolekcję płytek dywanowych zaprojektowanych tak aby angażować, rozwijać i ożywiać wszystkie zmysły. Kolekcja Living Systems zapewnia ciepłe i holistyczne doświadczenie miejsc, w których współpracujemy, uczymy się i pracujemy.

Living Systems odzwierciedla naturę, odpowiada na potrzeby adaptacji i zmiany perspektywy dotyczące wszystkich przestrzeni wewnętrznych. Living Systems został zaprojektowany w celu tworzenia subtelnych zmian w gradacji kolorów i budowania skali wzorów na całej podłodze. Zintegrowane wzory i kolory systemu mogą być łączone i rekombinowane, co daje zarówno różnorodność, jak i wybór, tworząc atrakcyjny i spójny wygląd Twojej przestrzeni.

Kolekcja obejmuje siedem różnych stylów płytek dywanowych, w trzech różnych wzorach.

Observe , Respond  i Transform oferują pełną gamę neutrali ( 9 kolorów) .

Observe Colour, Respond Colour i Transform Colour wplatają w neutrale spectrum żywych kolorów     ( 9 kolorów).

Endless - drobnoziarnista faktura z efektem ziarnistym jest oferowana w 18 kolorach i wspiera podział na strefy oraz płynne przejścia między pozostałymi stylami. Podczas gdy neutrale tworzą subtelną kanwę, kolory mogą być wykorzystane do zdefiniowania konkretnych obszarów.

 

 

Płytki z kolekcji dostępne są w panelach o wymiarach 25x100 cm. Łącznie do dyspozycji mamy 36 wariantów kolorystycznych w 4 stylach: Transform, Observe, Respond i Endless.

Wysoka gramatura między 740 a 814 g/m2 oraz strukturalna, stopniowana powierzchnia podnoszą izolację dźwieku uderzeniowego do 27dB.

Jak zawsze fabryka zadbała też o środowisko. Włókno EcoSolution i podłoże Taskworx umożliwiają poddanie zużytego produktu recycklingowi. Produkt otrzymał certyfikat CradletoCradle Bronze.  Kolekcja jest również kompatybilna z programem certyfikacji LEEDv4.

Kategorie: Design

Podłoga jako źródło informacji.

komentarzy: 0
30 Październik 2020

Komunikacja we wnętrzach jest bardzo istotna dla wywołania i utrzymania dobrego samopoczucia użytkowników danej przestrzeni. W obecnych czasach mamy tak bogaty zasób produktów, środków do identyfikacji przestrzeni, że czasami ich nadmiar powoduje, że zapominamy o najprostszych, instynktownych rozwiązaniach.

Z pewnością aranżacja – zaprojektowanie podłogi jest jednym z podstawowych sposobów na przekazanie ludziom informacji gdzie się znajdują, jakie jest przeznaczenie miejsca, w którym się znajdują i ewentualnie, w którym kierunku mają się poruszać.

Jakimi środkami możemy to osiągnąć? Elementarnymi!

Rodzaj podłogi – we wnętrzu możemy zastosować podłogę elastyczną, twardą – PVC, LVT czy kauczuk w połączeniu z kontrastowymi płytkami dywanowymi, np. do wyznaczania dwóch stref aktywności – korytarza i spot point.

Faktura pokrycia podłogowego – idealnie sprawdzi się w przypadku płytek dywanowych i wielu rodzajów ich wykończenia: pętelka, frise, saxon, welur, shaggy itd. Już samo uczucie pod stopami, że zmieniamy podłogę np. na bardziej miękką może wywołać w nas potrzebę relaksu, odpoczynku i zdjąć niepotrzebne napięcie z całej sylwetki.

Design – w podłogi możemy wprowadzić każdy wzór, kolor, szablon i wykorzystać go w relacji z potrzebami inwestora i użytkowników przestrzeni. Czy są ograniczenia? Raczej nie!

Oczywiście kolor – ten wpis ilustruję kilkoma świetnymi realizacjami referencyjnymi od Shaw Contract – z Rosji i Holandii. Myślę, że zauważyliście wykorzystanie różnych kolorów przy wyróżnieniu poszczególnych pięter?

Idź tą drogą! Trzymaj dystans! Hasła szczególnie istotne w ostatnich miesiącach. Podłoga jak mało, który element wnętrza może nam pomóc w wskazaniu kierunku poruszania się ( wykorzystajmy ułożenie paneli dywanowych w jodełkę!) lub minimalnych odległości między np. stanowiskami pracy czy w kolejce do windy lub punktu z kawą.

Projektując nowe wnętrza pamiętajcie o możliwościach informacyjnych podłóg – w końcu wszyscy zerkamy pod nogi.

Kategorie: Inspiracje