Archiwum - 01/2013

Prostota, minimalizm, unikolor - wykładziny kauczukowe

komentarzy: 0
30 Styczeń 2013

Wśród wielu dostawców wykładzin kauczukowych wybraliśmy włoską firmę Rubber Flooring Artigo, której produkty w swoich projektach stosują tacy architekci jak Zaha Hadid czy Renzo Piano. Wybierając dobrą wykładzinę kauczukową do obiektu użyteczności publicznej zyskujemy wytrzymałość, specjalne właściwości akustyczne, odporność chemiczną a w przypadku wykładzin Artigo szczególny design...

Kolekcja UNI jest już znana architektom - wystarczy wspomnieć o podłogach w Muzeum Sztuki w Chicago, mobilnym Pawilonie Wystawowym Chanell czy nawet obiektach szkoleniowych klubu piłkarskiego Real Madryt.

Chcieliśmy jednak przybliżyć nowe kolekcje artigo KAYAR, EBONY i ZERO.4, do stworzenia których firma zaprosiła Sottsass Associati, design studio zalozone przez Ettore Sottsassa kreujące światowy design od ponad 50 lat.  Zaangazowanie gwiazdy tego formatu zwróciło uwagę architektów na Artigo i wytyczyło dalszy kierunek rozwoju fabryki.

Wspomniane kolekcje łącza w sobie innowacyjna technologię z najwyższym stopniem funkcjonalności użytkowej, oferując oryginalne zestawienia materialowe. Inspiracją dla tych projektów były tradycje odległych krain, podstawowe wzory geometryczne oraz abstrakcje formalne naznaczone subtelną ironią.

Kayar - produkt dostępny w 24 kolorach, w rolce i płytkach opiera się na pewnych pierwotnych formach budownictwa stosowanych w innych kulturach, ktore wykorzystują błoto, słomę, gips, kwiaty i liście.

Zero.4 to interpretacja klasycznej posadzki kauczukowej z elementami wypuklymi. Oryginalny wzór sprzyja naturalnemu i przypadkowemu odbiorowi posadzki. Kolekcja obejmuje 7 kolorów , dostepna jest w płytach.

Ebony czyli kauczukowe panele podłogowe, ktore sprawiają wrażenie tradycyjnych drewnianych, nie będąc ich imitacją ale raczej "ironią". Ten produkt jest gadżetem uzupełniającym i zamykajacym ofertę, dostępnym w 4 kolorach.

Stosując wykładziny kauczukowe należy zawsze pamiętać o zapewnieniu im szczególnej pielęgnacji, są porduktem wymagającym ale za to pozostają w doskonałym stanie dziesiątki lat.

Kategorie: Design

NCS - dobór koloru jest prosty!

komentarzy: 0
17 Styczeń 2013

Kolorystyka wnętrz – a zwłaszcza właściwy dobór kolorów różnych elementów wnętrza spędza sen z powiek nie jednemu architektowi czy projektantowi. Mnogość barw – a przy tym właściwie nieograniczone możliwości producentów z jednej strony cieszą – ale z drugiej mogą wprowadzić w zakłopotanie, bo kolor szary nie jest tym samym szarym dla wszystkich, a z określeniem bielszy odcień bieli spotkamy się nie tylko w reklamach proszku do prania czy past wybielających do zębów.

Graficy operują różnymi kodami - RGB, Pantone itp opisujacymi dokładnie wybrany kolor. W branży podłóg firma Polyflor operuje nowym, uniwersalnym systemem komunikacji, ułatwiającym  przepływ informacji na polu międzynarodowych grup odbiorców zwanym NCS.

NCS to  system ułatwiający opisywanie kolorów, preferowany schemat barw, który wprowadzono  w celu dokładnego opisywania kolorów.

Podstawę NCS stanowi 6 kolorów: biały, czarny, żółty, czerwony, niebieski i zielony.  Kolory działają poprzez model 3D przypominający kulę.

Część środkowa nazywa się Okręgiem kolorów NCS. Przedstawia on przechodzenie od żółci poprzez czerwień  i niebieski do zieleni, i z powrotem do żółci w krokach co 10%.

Trójkąt kolorów NCS. Każdy z kolorów posiada pewien procent bieli i czerni.

Jest to pionowa cząstka modelu 3D.

C = chromatyczność

(kolor początkowy)

Każdemu kolorowi nadany jest numer opisowy na podstawie siły chromatyczności (koloru), poziomu czerni i bieli.

Przykładowy numer: 2030 – Y90R.

Kolor początkowy to Y90R (żółć z 90% czerwieni), 20% czerni, 30% chromatyczności (koloru).

NCS ułatwia opisywanie koloru, nie widząc go.

Żółć z 90% czerwieni sugeruje ciemny pomarańcz/czerwień.

20% czerni sugeruje, że jest on dość jasny (80% bieli).

30% chromatyczności sugeruje, że jest dość jasny (tylko 30% koloru).

 

Ze względu na dokładność doboru palety odpowiednich kolorów architekci i projektanci coraz częściej stosują NCS jako preferowany schemat barw. Fabryka POLYFLOR produkty homogeniczne i antypoślizgowe skanuje pod kątem najbliższego NCS do koloru ogólnego. Odniesienia do NCS są umieszczane przez POLYFLOR na stronach produktowych www.polyflor.com, wzornikach, materiałach drukowanych, prezenterach sprzedażowych itd.

Architekci posługują się tymi odniesieniami celem dopasowania produktów do wyposażenia wnętrz – a efekty można oglądać np. w domu studenckim Karolek w Poznaniu projektu pracowni FRONT Architects.

 

Kategorie: Design