wykładziny do szkół

Wygodne szkoły

komentarzy: 0
13 Lipiec 2017

Czasy budynków szkolnych typu „tysiąclatka” z siermiężnym wyposażeniem powoli mijają. Budynki dedykowane edukacji na każdym poziomie – od przedszkola po uczelnie, są co raz częściej projektowane i budowane według najnowszych trendów, uwzględniających potrzeby przede wszystkim dzieci i młodych ludzi.

Pierwszą cechą, która daje się zauważyć jest … przestrzeń. Szkoły oddychają, w budynkach kładzie się nacisk na przestronność pomieszczeń, nie tyle w kontekście dużych pomieszczeń, ile dobrze zagospodarowanych oraz  prawidłowy dobór materiałów wykończeniowych od kolorów ścian, oświetlenia po podłogi. I na tym ostatnim elemencie się skoncentrujemy, prezentując Państwu przykłady kilku rodzajów wykładzin, które są odpowiednie do budynków szkolnych.  Ogólną zasadą jest by wykładziny do szkół były wytrzymałe i łatwe do czyszczenia. Nadal preferowane są wykładziny twarde, jednak w ramach tego typu pokryć podłogowych mamy kilka różnych rodzajów, dzięki którym dobór odpowiedniego materiału jest łatwiejszy.  Ważne jest, żeby podłogi były bezpieczne i przyjazne, żeby dzieci nie musiały dodatkowo uważać podczas zabawy czy aktywnej nauki. Podłogi potrafią nadać pomieszczeniu wiodący charakter, dlatego tak ważne jest, żeby ten element wyposażenia pomieszczeń szkolnych potraktować z wyjątkowym zaangażowaniem.

Najpopularniejsze w Polsce są wykładziny PVC. Ich atutem jest powszechna dostępność, atrakcyjna cena i szeroki zakres wzorów i kolorów. Oczywiście są łatwe do utrzymania w czystości, stosunkowo wytrzymałe i coraz częściej producenci starają się wzbogacić je o dodatkowe elementy. Dla przykładu wykładzina LG Durable, jest ekstremalnie odporna na zanieczyszczenia, bez problemu można z niej usunąć chociażby ślady tuszu z długopisu, producent udziela na nią aż 18 letniej gwarancji.

Z kolei wykładziny PVC ITEC z kolekcji akustycznych Optimise i Silento Touch oprócz intensywnej, ciekawej kolorystyki mają bardzo wysoki ( 19 dB) wskaźnik izolacji dźwięku uderzeniowego, czyli tłumią hałas powodowany przez bieganie, skakanie, przesuwanie krzeseł itp.

Ciekawym wzornictwem z kolei wyróżnia się wykładzina IVC TEMPO, która dzięki specjalnej V-fudze nadaje wykładzinie bardzo realistyczny wygląd drewnianej podłogi. Oprócz tego jest bardzo wytrzymała dzięki kalandrowanemu podkładowi i łatwa do czyszczenia dzięki wierzchniej warstwie lakieru PU.

Mniej popularnym w naszym kraju rozwiązaniem są panele i płytki winylowe, które w znacznym stopniu są wykorzystywane przez brytyjskie szkolnictwo. Są bardzo dobrym rozwiązaniem zwłaszcza do wszelkiego rodzaju pomieszczeń socjalnych – stołówek, kantyn, sal tanecznych, łazienek czy szatni. Imponujący zakres wzorów i kolorów ( ponad 200 wzorów w ofercie producenta linii EXPONA), łatwość montażu i przyjazny, naturalny wygląd powoduje, że takie miejsca nabierają ciepłego, przyjaznego charakteru.

Materiałem, który wymaga bezpośrednio po montażu specjalnego potraktowania, są wykładziny kauczukowe. Przy prawidłowym montażu i zabezpieczeniu powierzchni, kauczuk odwdzięczy się długą żywotnością, dobrymi właściwościami akustycznymi i bardzo przyjemnym wrażeniem estetycznym i użytkowym. Wykładziny kauczukowe Artigo są bardzo popularnym materiałem w szkołach skandynawskich, dzięki czemu wiemy, że dobrze sprawdzą się w ekstremalnych warunkach pogodowych.

Kategorie: Inspiracje

Środowiska chromatyczne - Artigo

komentarzy: 0
30 Wrzesień 2013

Ambicją Campusu Luigiego Einaudiego, wzniesionego w Turynie na byłych terenach przemysłowych przedsiębiorstwa Italgas, jest stanie się jedną z ikon światowej architektury. Pod projektem nowego Wydziału Prawa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Turyńskiego podpisało się osiem grup projektantów – zwycięzców międzynarodowego konkursu. Wśród nich najbardziej znaczącym studiem jest Foster+ Partners. Jego architekci stworzyli ogólny projekt architektoniczny, w którym wyraźnie zaznacza się ich filozofia projektowania.

Projekt opracowano według zasad zrównoważonego oddziaływania na środowisko – od fotokatalitycznych posadzek zewnętrznych przez pokrycie dachu będącego elementem solarnego ogrzewania pasywnego (i jednocześnie elementem architektonicznym o dużym znaczeniu wizualnym) oraz integrację oświetlenia naturalnego ze sztucznym (gwarantującą około 20% oszczędności energii) po rozwiązania systemów technologicznych.

 

Posadzki Artigo okazały się wyborem doskonale wpisującym się w tak wysoki stopień troski o środowisko.

Architekci wybrali naszą Multifloor Uni 4 mm w rulonie w różnych kolorach do oznaczenia poszczególnych obszarów, natomiast w bibliotece uzyskano bardzo przyjemny efekt stopniowania dzięki zastosowaniu innych kolorów na każdym z czterech poziomów – od czerwonego na parterze po żółty na trzecim piętrze. Jak widać na załączonych zdjęciach, robi to duże wrażenie!

Minimalistyczny wygląd czystych barw w rękach profesjonalistów znów okazał się sukcesem. Wybór grubości 4 mm do biblioteki jest niemalże koniecznością - wygoda chodzenia i tłumienie odgłosów to właściwości niezbędne w miejscach, w których wymogi akustyczne i odporności na duże natężenie ruchu są najbardziej istotne.

Z punktu widzenia oddziaływania na środowisko Artigo i nasze posadzki kauczukowe wyróżniają się na scenie międzynarodowej.

Nasza fabryka jest certyfikowana według standardu środowiskowego ISO 14001 a cała powierzchnia dachu naszych budynków produkcyjnych pokryta jest panelami fotowoltaicznymi (prawie 8000 m2), które w ciągu najbliższych dwudziestu lat obniżą emisję CO2 o 14.440 ton.

Ponadto, UNI posiada certyfikację Blue Angel, niemieckiego AgBB oraz California Section 013-50 jako materiał o niskiej emisji lotnych związków organicznych zapewniający maksymalne bezpieczeństwo użytkownikom końcowym.

Campus Luigiego Einaudiego – Turyn, Włochy

Rok: 2012

Architekci: Foster + Partners, Camerana&Partners, Giugiaro Architettura, Studio Mellano Associati

Produkty: Uni

Powierzchnia
wykładziny Artigo: 30.000 m2

Kolory: 8 specjalnych, 4 kolory ciepłe – od żółci po czerwień oraz 4 kolory chłodne – od szarości po niebieski

Kategorie: Realizacje