Archiwum - 11/2012

Trudny temat posadzek w szpitalach

komentarzy: 0
22 Listopad 2012

Szpitale są trudnymi obiektami do zaprojektowania. Z jednej strony nowoczesne technologie, maksymalnie dobre warunki higieniczne – wręcz sterylność, a z drugiej strony – muszą to być przestrzenie, w których pacjenci będą czuli się dobrze, przestrzenie przyjazne, spokojne i tchnące optymizmem. 

Jedną z ostatnich realizacji firmy Polyflor, brytyjskiego producenta winylowych wykładzin obiektowych i mieszkaniowych, są posadzki ( ok.10.000m2)  na nowym Oddziale dla Kobiet i Dzieci w Szpitalu Royal Oldham, gdzie położono wiele różnych odcieni z kolekcji Pearlazzo PUR.

Wykładzina Pearlazzo PUR daje nie skończone możliwości aranżacyjne - można ją spawać na łączeniach i do zagiętych listew tworząc ciągłe i nieprzenikalne powierzchnie, w których brud czy drobnoustroje nie znajdą żadnego schronienia. Powłoka PUR oznacza również, że taką posadzkę bardzo łatwo się czyści. Dodatkowe wrażenie robią wzory wycięte za pomocą technologii waterjet.

W nowej klasyfikacji BRE Global wykładzina Pearlazzo PUR uzyskała ocenę BRE A+ do zasadniczych zastosowań takich jak placówki opieki zdrowotnej czy edukacyjne. Ponadto Pearlazzo PUR nadaje się w 100% do ponownego przetwarzania, dzięki usłudze odzyskiwania wykładzin winylowych Recofloor, i zawiera 25% materiału z recyklingu.

Pearlazzo PUR spełnia wymogi EN 649/EN ISO 10581 oraz przeszło pełne badania wymagane przez standard bezpieczeństwa pożarowego EN 13501-1, a także najbardziej rygorystyczne badania emisji LZO, w tym Indoor Air Comfort GOLD Eurofins nie wykazując jakiegokolwiek negatywnego wpływu na jakość powietrza w pomieszczeniu.

Firma Polyflor organizuje też coroczne warsztaty związane z projektowaniem obiektów i wnętrz związanych z szeroko rozumianą ochroną zdrowia – więcej informacji na temat tej akcji można znaleźć pod adresem www.architectsforhealth.com.

Kategorie: Realizacje

Wykładzina i sztuka

komentarzy: 0
15 Listopad 2012

Bardzo często firmy produkujące wykładziny, nie koncentrują się tylko na jej walorach, właściwościach użytkowych i komercyjnych. Wspierają szczytne cele, ciekawe pomysły, sponsorują ważne wydarzenia kulturalne. Wśród firm, z którymi współpracujemy szczególną pod tym względem jest firma Vorwerk - producent wykładzin dywanowych.  Po pierwsze samo wzornictwo - do projektowania wzorów wykładzin zapraszani są najsłynniejsi architekci i designerzy, że wspomnimy chociażby Zahę Hadid.  Vorwerk współpracuje też z muzeami i artystami udostępniając swoje produkty do realizacji wystaw, instalacji artystycznych, dzieki którym tak prozaiczny produkt jakim jest wykładzina dywanowa - w sumie produkt, po którym chodzimy, który brudzimy, do którego często nie przywiązujemy wagi - urasta do rangi dzieła sztuki.

Instalacje, w których produktem kreatywnym jest wykładzina pojawiały się w Berlinische Galerien, w MARTa Museum Herford w instalacji Heike Weber  czy w MAKK – Museum of Modern Art Köln, gdzie wzór zaprojektowany przez Hadiego Teherani stanowił podstawę wystawy Von Aalto bis Zumthor. Ciekawym wydarzeniem podczas mediolańskiego Salon de Mobile Design Week 2012 była instalacja "STRIP" Jurgena Mayer'a H.  Architekt, nadrukował na miękkiej, puszystej wykładzinie wielkogabarytowe wzory bezpieczeństwa danych osobowych. Ułożone w korytarzu na 50 metrowej promenadzie pisały ciekawy i zabawny scenariusz spaceru, poszukiwania ukrytych cyfr, liter, wzorców.

Wykładziny mogą być inspiracją, lub są sposobem na realizację inspiracji zaczerpniętych z otaczającego nas świata. Są doskonałym materiałem do realizacji najtrudniejszych wyzwań projektowych. Można je dowolnie przycinać, układać, dowolnie dobierać kolory, nadrukować własny wzór, ułożyć na ścianie, podłodze czy nawet suficie. Można też łączyć wykładziny z różnych materiałów i szukać nowych rozwiązań dla posadzek i podłóg w naszych wnętrzach. Poniżej kilka przykładów ze wspomnianych wystaw.

 

Kategorie: Inspiracje