Archiwum - 09/2014

Akustyczne wykładziny obiektowe - innowacje technologiczne w budowie wykładzin PCV

komentarzy: 0
23 Wrzesień 2014

Akustyka staje się co raz ważniejszym elementem wnętrza. Inwestorzy poszukują już nie tylko ciekawego designu, oryginalnych mebli, ergonomicznego zarządzania przestrzenią – chcą również ciszy i spokoju, który nawet w trudnych warunkach jest potrzebny do stworzenia komfortowych warunków pracy.

Zagadnienie akustyki wnętrz zasługuje na szczególne traktowanie, ponieważ wpływa na bezpieczeństwo użytkowników ( ogranicza poziom szkodliwego hałasu) oraz na poprawę komfortu przebywania ludzi w pomieszczeniach.

Mimo braku szczegółowych przepisów prawa budowlanego dotyczących dźwięku w pomieszczeniu, wiele firm produkujących elementy budowlane i wyposażenia wnętrz podkreśla rolę swoich produktów w redukowaniu hałasu.

Ściany, stropy, okna i drzwi mają nas izolować od hałasu – czyli ograniczać przenikanie dźwięku z zewnątrz – z ulicy, ale również z pomieszczeń technicznych czy ciągów komunikacyjnych. Wzmocnienie izolacji akustycznej stropów oznacza konieczność stosowania wykładzin, które minimalizują dźwięk uderzeniowy. Im wyższy współczynnik Δlw, tym wyższa izolacyjność wykładziny.

Wykładziny są jednym z najbardziej przyjaznych i najprostszych sposobów na polepszenie akustyki pomieszczeń, dlatego producenci wprowadzają nowe i zaawansowane technologicznie rozwiązania.

Głównym zadaniem wykładzin twardych dedykowanych akustyce jest tłumienie dźwięku uderzeniowego, który powstaje przy uderzeniu o podłogę. Chodząc po podłodze wyłożonej wykładziną akustyczną wytwarzamy mniej hałasu w pomieszczeniu piętro niżej, ale również, co jest bardzo istotne w pomieszczeniu, w którym przebywamy.

Klasyczne wykładziny akustyczne Itec z PCV dostarcza nam firma IVC Group z Belgii, która dzięki wieloletniemu doświadczeniu opracowała specjalne podłoże podnoszące komfort termiczny i akustyczny pomieszczenia nie tracąc przy tym właściwości polegających na łatwym montażu, i prostym czyszczeniu oraz utrzymując ciekawe wzornictwo. W ofercie Itec polecamy szczególnie kolekcje Batirox, Axento/Silento i Optimise, których współczynnik Δlw wynosi od 18 do 20 dB.

Wymagającym inwestorom oryginalne wzornictwo zapewnią z kolei tkane wykładziny winylowe Dickson łączące w sobie najlepsze cechy wykładzin tkanych i winylowych. Kilkadziesiąt wzorów i kolorów zapewnia nam poziom izolacji akustycznej wysokości 17-18 dB. Wykładziny Dickson są dobrym rozwiązaniem dla wnętrz wymagających elegancji, prestiżu i bardzo dobrych cech użytkowych, chętnie stosowane są w sklepach, biurach, restauracjach i rezydencjach.

Kategorie: Design