Archiwum - 12/2014

Hotel Tobaco - design is ... revival

komentarzy: 0
9 Grudzień 2014

Po raz pierwszy w kilkuletniej historii konkursu Design is Award firmy Shaw Contract Group wśród laureatów znalazła się realizacja z Polski.

Łódzka pracownia EC-5  - Luiza Jodłowska, Martyna Nowak, Hanna Pietras, Piotr Płóciennik i Dorota Szafrańska, opowiedziała dla nas swoją przygodę z projektowaniem tak ciekawego obiektu

Hotel Tobaco  znajduje się na terenie zabytkowego kompleksu fabrycznego. Od 1895 mieściła się tu wytwórnia tkanin i wyrobów wełnianych Karola Kretschmera. W 1932 roku na terenie fabryki swoją działalność rozpoczęła Państwowa Wytwórnia Papierosów. Ważnym zadaniem było więc stworzenie takiego wnętrza, które spełni oczekiwania gości hotelowych, będzie nowoczesne, komfortowe i przytulne, a zarazem nie zatraci surowości i prostoty obiektu poprzemysłowego. Tam gdzie było to możliwe odsłoniliśmy i wyeksponowaliśmy ceglane mury, sufity, nie tylko w przestrzeniach wspólnych, ale także w niektórych pokojach. W wielu miejscach pojawia się beton, w elementach wyposażenia, takich jak lada recepcyjna oraz  jako materiał do wykończenia ścian. W przestrzeni reprezentacyjnej hotelu, w lobby i holu głównym pozostawiliśmy odsłonięte instalacje. Wszystkie te zabiegi, jak i wiele innych, miały podkreślać  fabryczny charakteru kompleksu.

Zgodnie z naszym założeniem Hotel Tobaco miał wyróżnić się na tle konkurencji i odbiegać od tego co oferują inne łódzkie hotele. Wspólnie z inwestorem ustaliliśmy, że warto nawiązać do wzornictwa lat 50 i 60, chociażby z tego względu, że były to lata świetności dawnej Łódzkiej fabryki Papierosów. We wnętrzach pojawiły się meble i elementy wyposażenia o charakterystycznej dla tego okresu formie, a także materiały takie jak fornir orzechowy wykończony na wysoki połysk. Wszystko to jednak w nowoczesnym wydaniu i żywych, energetyzujących kolorach. Według założeń  typy pokoi rozróżniliśmy kolorami., w dwuosobowych dominował niebieski i turkusowy, a w jednoosobowych fioletowy. Sciany i podłoga miały być jednolite, tak by stanowiły tło dla mebli i wyposażenia o mocnej formie i zdecydowanych kolorach. Szukaliśmy wzoru stonowanego, ale zarazem nowoczesnego i ciekawego. Myślę, że taki właśnie efekt udało nam się uzyskać.

Jak odkreśla producent wykładzin Shaw projektowanie jest procesem. Jak wyglądał on według EC5?
Po pierwsze, spędziliśmy sporo czasu na zapoznanie się z historią budynku i jego przemysłowym charakterem. Głównym założeniem projektu było utrzymanie fabrycznego tła kompleksu i podkreślenie jego  przemysłowej historii.  To były dla nas najważniejsze w każdym etapie projektu - w czasie poczęcia, wizualizacji komputerowej i projektu technicznego. Chcieliśmy stworzyć połączenie między starym i nowym.
 

Zdjęcia Hotelu Tobaco publikowane są w wielu magazynach wnętrzarskich na świecie, realizacja otrzymała też kilka prestiżowych nagród – a turyście odwiedzający Łódź, obiekt , w którym doskonale splata się historia miasta z jego przyszłością.

Pełen wywiad z EC5 zamieścilismy w drugim numerze naszego magazynu Polflor Design News.

Zdjęcia pochodzą z archiwum pracowni i firmy Polflor.

Kategorie: Realizacje