Archiwum - 02/2016

PUZZLOWA REWOLUCJA

komentarzy: 0
4 luty 2016

Stołeczne centrum wyprzedażowe Factory Ursus w czasie rozbudowy i rewitalizacji dotychczasowej części obiektu, wykorzystało około 5 000 m2 paneli i płytek winylowych Expona Commercial angielskiej firmy Polyflor Ltd., reprezentowanej w Polsce przez Polflor Sp. z o.o.  Wnętrza galerii zyskały nowy design a klienci komfort pod stopami.

Centrum outlet,  należące do hiszpańskiej grupy Neinver zlokalizowane jest w południowo – zachodniej części Warszawy. Otwarcia obiektu po rozbudowie dokonano we wrześniu 2015 roku. Wykładzinę położono bezpośrednio przed otwarciem, na etapie prac wykończeniowych. Projektem wnętrz zajęli się architekci z Pracowni Projektowej Archmo: Marcin Moldzyński i Jakub Wenda.

Panele i płytki Expona Commercial to extremalna odporność na zużycie z gwarancją do 15 lat. Sprawdzają się w intensywnie użytkowanych korytarzach centrów handlowych, szkolnych  jak i restauracjach, szpitalach czy klubach fitness. Jednocześnie dzięki powłoce PUR są łatwe w utrzymaniu czystości. Naturalne odwzorowanie drewna, kamienia czy betonu oraz prosty montaż i demontaż sprawiają, że płytki te spełniają wymagania projektantów i inwestorów. Według Jakuba Wendy z Archmo, wzory firmy Polyflor okazały się najciekawszymi wśród wiodących firm na rynku. Ich nieograniczone możliwości projektowe zadecydowały o wyborze i jak dodaje architekt: podczas wyboru wzoru wielkorotnie spotykaliśmy się z przedstawicielami inwestora firmy Neinver oraz Irus, project managerem,  architektem oraz zespołem zarządzającym układając wzory. Przekładaliśmy płytki jak puzzle w celu ustalenia optymalnego rozwiązania,

Zdaniem projektantów osiągnięty efekt całkowicie odmienił wizerunek Factory. Wybrane kolory doskonale komponują się z czernią, bielą oraz stalą nierdzewną stanowiącą wykończenie ścian pasażu. Świetnie prezentują się w blasku opraw dekoracyjnych – dodaje pan Jakub.

Wprowadzone do Factory nowe technologie, zastosowanie systemu BMS (Building Management System), regulacja sztucznego oświetlenia zależna od ilości światła słonecznego oraz rekuperacja energii cieplnej sprawiły, że Factory Ursus stało się obiektem nowoczesnym. Winylowe panele i płytki Expona posiadają szereg certyfikatów: BREE, DGNB, LEED, które predysponują je do zastosowania w takim budownictwie - ekologicznym i energooszczędnym.  Wykorzystane w Factory spełniły swoją rolę w miejscu w którym miała zajść rewolucja.

Kategorie: Realizacje

Podłogi nowoczesnych technologii - Microsoft

komentarzy: 0
26 luty 2016

Nowe Centrum Konferencyjne Microsoftu w Montrealu miało być wyjątkowe.  Miało mieć charakter przyjaznego interfejsu użytkownika nowoczesnej technologii, jednocześnie będąc miejscem zabawy, swobodnych interakcji, nauki i inspirować innowacje. Tak ciężkiego zadania podjęli się architekci z pracowni Metaphore Design. Punktem wyjścia do projektu stały się poszukiwania genius loci firmy, swoistego DNA, które w połączeniu z potrzebami funkcjonalnymi pozwoliły stworzyć układ i koncepcję biura, która wygeneruje z zespołu Microsoft potrzebne emocje.

Efektem końcowym tej pracy jest centrum konferencyjne obejmujące 6 sal – o różnej wielkości, oraz centrum szkoleniowe mogące pomieścić 100 osób. Wszystkie pomieszczenia mają dostęp do naturalnego światła. Przy wejściu gości wita tablica informująca o wszystkich wydarzeniach w Centrum Konferencyjnym, a recepcja zaskakuje swoim niespotykanym organicznym, pływającym kształtem. Uczestnicy konferencji mają wiele możliwości do wypoczynku, lub interakcji w przerwach między sesjami – salony z kanapami, barki kawowe, sala gier video.

We wnętrzu osiągnięto kontrast i zróżnicowanie przez połączenie wszechobecnej  bieli i odcieni błękitu i turkusu z mocnym, drewnianym wzorem drzwi i mebli. Dynamiki dodają rozrzucone po obiekcie intensywnie kolorowe akcenty – ściany, murale, fotografie ludzi w ruchu. Sale konferencyjne przy zachowaniu neutralnej kolorystyki – brązowe stoły, białe siedzenia, otrzymały powiew świeżości dzięki podświetlanemu sufitowi z motywem nieba, który roztacza się nad 3 największymi salami i częścią recepcji. Zarząd Microsoft jest zadowolony z osiągniętego efektu – powstało dynamiczne środowisko dla konkurencyjnej branży.

Kiedy projektanci zrozumieli jak ważne dla tego projektu będzie dobranie odpowiedniej płytki dywanowej, sprawdzili wiele opcji. Potrzebowali dużych wyraźnych motywów, które nadadzą wiodący charakter i jednocześnie pozwolą wyeliminować wrażenie płytek na podłodze.  Uwagę zwrócili na kolekcję Shaw – On the Edge, gdzie wzory Vertical i Minimal, zdecydowanie wyróżniały się z tłumu. Pozwoliły też na cieniowanie powierzchni od ciemnego nasyconego koloru do jasnych , czystych odcieni. W tej kolekcji możliwości cieniowania, przechodzenie kolorów od jasnych do ciemnych i z powrotem są bardzo zaawansowane i daje ogromne pole do popisu projektantom.

 

Po raz kolejny w realizacji dla Microsoft znalazły zastosowanie płytki z kolekcji On the Edge – wzory Vertical, Horizontal bardzo dobrze komponują się z naszym wyobrażeniem o nowoczesnych  technologiach, Internecie, a wzory Minimal pozwalają wprowadzić spokój i porządek w ten nieco chaotyczny, kreatywny i innowacyjny świat.  Z pewnością Centrum Konferencyjne w Montrealu zapewnia przyjazną atmosferę, w którym technologia staje się zrozumiała i ułatwia interakcję z nauką.

Kategorie: Inspiracje