Archiwum - 01/2016

Czarodziejska Góra w La Coruna

komentarzy: 0
14 Styczeń 2016

Czarodziejska Góra ( Magic Mountain) kojarzy się jednoznacznie z Tomaszem Mannem, ale jesteśmy w hiszpańskiej Galicji i nie ma lepszego określenia na zdefiniowanie silnego związku wielofunkcyjnej przestrzeni publicznej z tą krainą.

Architekci odpowiedzialni za projekt: Luis Rojo de Castro, Begona Fernandez - Shaw i Liliana Obal Diaz, mówią: Magic Mountain tworzy wegetatywną i ochronną skorupę, w której architektura integruje miasto i jego otoczenie, tak więc musielismy przy projekcie pamiętać o historii i tradycji regionu w powiązaniu ze środowiskiem naturalnym i obszarami wiejskimi.

Budynek, którego "powołaniem" jest bycie bliżej koncepcji "placu" ( stąd nazwa Agora), integruje funkcje administracyjne miasta oraz kuluralne, społeczne i rozrywkowe. Ze względu na różnorodność zastosowań Agora jest odbierana jako pudełko - ale z treścią.

Dla takiego miejsca spotkań, muzyki, kultury, o stałym, wysokim natężeniu ruchu architekci wybrali wykładzinę kauczukową Artigo UNI, która na powierzchni całego centrum gwarantuje wyjątkową odporność, obniżenie poziomu hałasu i łatwość czyszczenia.

Dodatkową wartością jest zastosowanie naturalnego, odnawialnego materiału jakim jest kauczuk  w projekcie, który ma promować w mieście idee zrównoważonego rozwoju.

Architekci tworząc Centrum Magic Mountain zaproponowali obiekt, który balansuje między rodzimą architekturą, naturalnym krajobrazem a wolumetrycznymi formami i modelowaniem przestrzeni.

Centrum Społeczno-Kulturalne ÁGORA - MAGIC MOUNTAIN
La Coruña, Galicja, Hiszpania
Rojo / Fernández-Shaw / Liliana Obal

ArtigoUNI, 10.000 m2 - pełna kolorystyka do zobaczenia tutaj
 

Kategorie: Realizacje