Archiwum - 04/2015

Mediateka Borisa Viana - Tremblay-en-France

komentarzy: 0
17 Kwiecień 2015

Zbudowany w 1987 roku  budynek biblioteki Borisa Viana znajduje się w centrum kulturalnym i administracyjnym centralnej części Tremblay-en-France , i jest najważniejszym miejscem  imprez  kulturalnych w całym departamencie.
Ponad 20 lat później zaczęto przekształcanie budynku w nowoczesną, większą i bardziej atrakcyjną mediatekę.

Budynek obejmuje obecnie około 2000 metrów kwadratowych i oferuje prawie 65.000 książek, tysiące płyt CD i DVD, a także kilka miejsc/przestrzeni do czytania i słuchania muzyki oraz sali konferencyjnej, która może obsługiwać 50 osób.
 

Dość monotonny, ponury  i nijaki charakter budynku, o małej liczbie wejść był ze względu na małą dostępność stopniowo opuszczany i zapomniany przez użytkowników. Dodatkowym minusem była zupełna separacja od przestrzeni otaczających budynek. Zadanie  architektów z pracowni B+C Architects  polegało na  wyburzeniu części budynku, przeorganizowaniu ciągów komunikacyjnych i przestrzeni oraz zwiększeniu dostępności obiektu.  

W rewitalizacji wnętrz pomogło przede wszystkim wprowadzenie dużej ilości naturalnego światła i wykorzystaniu kolorów , które wniosły nowe życie do wnętrza.

Współtwórcą sukcesu okazała się wykładzina kauczkowa Artigo, która odnalazła swoje miejsce w tej tętniącej życiem przestrzeni. Bardzo popularna ze względu na graficzny efekt wizualny kolekcja Classic BS,  pozwoliła przenieść zwykły podział funkcji pomieszczeń na wyższy poziom designu. Spośród 20 modnych kolorów z oferty Classic BS, architekci wybrali jasny i ciepły żółty Y507 i czarny N004.
Podczas gdy pierwszy pasuje wyjątkowo dobrze do większych przestrzeni, dodając jeszcze ciepła do nasłonecznionych pomieszczeń, drugi dodał elegancji w biurach, sali konferencyjnej  i na obszarach do oglądania wideo, które dodatkowo przyciemnił.

Kauczukowe podłogi Artigo są dobrym wyborem dla przestrzeni o dużym natężeniu ruchu, ze względu na  łatwości instalacji,  redukcję hałasu, antypoślizgowość i niskie koszty eksploatacji. Jak zawsze dodatkowym atutem jest wspaniały włoski design.

Mediateka Borisa Viana - Tremblay-en-France, Francja
Data realizacji: 2010
Pracownia: B + C Architectes
Produkt: Artigo  Classic  BS
Kolory: Y 507 Helios, N004 Carbon
Ilość: 2.200 m2

Kategorie: Inspiracje