Archiwum - 07/2020

Like at home ...

komentarzy: 0
31 Lipiec 2020

Lockdown spowodowany pandemią wirusa Covid-19 zmieni oblicza biur na całym świecie. Pracownicy i pracodawcy stanęli przed wyzwaniami: zapewnieniem odpowiednich odstępów między stanowiskami pracy, social distance podczas spotkań czy w większym niż dotychczas zakresie miejsc do prowadzenia spotkań on-line i wideokonferencji. Praca zdalna czy home office zarezerwowany do tej pory dla nielicznych stały się codziennością. Jednak jednym z największych wyzwań jest zmniejszenie obawy czy nawet strachu przed wyjściem z domu, które niesie ryzyko zarażenia oraz zapewnienie poczucia bezpieczeństwa w szerokim tego słowa znaczeniu.

Jednym z trendów wyposażania wnętrz biurowych, który, jak przekonują nas eksperci, mocno przybierze na sile jest „like at home”. Zjawisko, które ma przenosić nas ze stresogennych miejsc pracy w przytulne ciepło domowego ogniska. Wbrew pozorom, nie jest to trudne do osiągnięcia. Podstawowymi narzędziami będą faktury, materiały i kolory, które standardowo kojarzymy z domem.

W przypadku podłóg sięgać będziemy pod te inspirowane naturalnym drewnem i kamieniem. W przypadku podłóg twardych będą to przede wszystkim Luxury Vinyl Tiles (LVT). Oferta producentów paneli winylowych otwiera przed projektantami ogrom możliwości, wspomaganych np. rozwiązaniami poprawiającymi dodatkowo akustykę i antypoślizgowość podłogi. Nie bez znaczenia będzie również fakt, że tego typu podłogi łatwo się czyści i dezynfekuje, więc ryzyko przenoszenia przez nie wirusów i bakterii jest stosunkowo niskie.

Podłogi miękkie w trendzie „like at home” to przede wszystkim stonowane, ale pełne życia płytki dywanowe. Producenci pokryć podłogowych sięgają po ciepłe kolory – w szerokiej palecie szarości i beży, ale też nie obawiają się pasteli. Oferują płytki dywanowe o wysokiej gramaturze, miękkie, kojarzące się z ulubionym domowym dywanem, kilimem lub kocem. Zwracają naszą uwagę na płynne przejścia, dobre właściwości akustyczne oraz niską emisyjność.  Podłogi mają tworzyć bazę kojącego, otulającego wnętrza. Biuro oprócz możliwości ergonomicznej pracy i tworzenia miejsc do interakcji, powinno dawać nam poczucie sielskości, wytchnienia i bezpieczeństwa – dokładnie tego jak czujemy się w naszych domach.

Naturalnie każda ingerencja w biurowe wnętrze powinna być poprzedzona analizą potrzeb pracodawcy i pracowników, odnoszących się nie tylko do sfery zawodowej, ale również ich samopoczucia i zachowań.  Z pewnością zmiany, jakie obserwujemy w ostatnich tygodniach szybko znajdą swoją wypadkową w projektach biur, które ujrzymy już na początku przyszłego roku.

Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani propozycjami rozwiązań podłogowych zgodnych z trendem „like at home”, zapraszam do kontaktu doradca@polflor.pl.

W inspiracjach wykorzystano produkty marek takich jak #ShawContract #Expona #CarpetConcept

Kategorie: Inspiracje