Archiwum - 09/2013

Środowiska chromatyczne - Artigo

komentarzy: 0
30 Wrzesień 2013

Ambicją Campusu Luigiego Einaudiego, wzniesionego w Turynie na byłych terenach przemysłowych przedsiębiorstwa Italgas, jest stanie się jedną z ikon światowej architektury. Pod projektem nowego Wydziału Prawa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Turyńskiego podpisało się osiem grup projektantów – zwycięzców międzynarodowego konkursu. Wśród nich najbardziej znaczącym studiem jest Foster+ Partners. Jego architekci stworzyli ogólny projekt architektoniczny, w którym wyraźnie zaznacza się ich filozofia projektowania.

Projekt opracowano według zasad zrównoważonego oddziaływania na środowisko – od fotokatalitycznych posadzek zewnętrznych przez pokrycie dachu będącego elementem solarnego ogrzewania pasywnego (i jednocześnie elementem architektonicznym o dużym znaczeniu wizualnym) oraz integrację oświetlenia naturalnego ze sztucznym (gwarantującą około 20% oszczędności energii) po rozwiązania systemów technologicznych.

 

Posadzki Artigo okazały się wyborem doskonale wpisującym się w tak wysoki stopień troski o środowisko.

Architekci wybrali naszą Multifloor Uni 4 mm w rulonie w różnych kolorach do oznaczenia poszczególnych obszarów, natomiast w bibliotece uzyskano bardzo przyjemny efekt stopniowania dzięki zastosowaniu innych kolorów na każdym z czterech poziomów – od czerwonego na parterze po żółty na trzecim piętrze. Jak widać na załączonych zdjęciach, robi to duże wrażenie!

Minimalistyczny wygląd czystych barw w rękach profesjonalistów znów okazał się sukcesem. Wybór grubości 4 mm do biblioteki jest niemalże koniecznością - wygoda chodzenia i tłumienie odgłosów to właściwości niezbędne w miejscach, w których wymogi akustyczne i odporności na duże natężenie ruchu są najbardziej istotne.

Z punktu widzenia oddziaływania na środowisko Artigo i nasze posadzki kauczukowe wyróżniają się na scenie międzynarodowej.

Nasza fabryka jest certyfikowana według standardu środowiskowego ISO 14001 a cała powierzchnia dachu naszych budynków produkcyjnych pokryta jest panelami fotowoltaicznymi (prawie 8000 m2), które w ciągu najbliższych dwudziestu lat obniżą emisję CO2 o 14.440 ton.

Ponadto, UNI posiada certyfikację Blue Angel, niemieckiego AgBB oraz California Section 013-50 jako materiał o niskiej emisji lotnych związków organicznych zapewniający maksymalne bezpieczeństwo użytkownikom końcowym.

Campus Luigiego Einaudiego – Turyn, Włochy

Rok: 2012

Architekci: Foster + Partners, Camerana&Partners, Giugiaro Architettura, Studio Mellano Associati

Produkty: Uni

Powierzchnia
wykładziny Artigo: 30.000 m2

Kolory: 8 specjalnych, 4 kolory ciepłe – od żółci po czerwień oraz 4 kolory chłodne – od szarości po niebieski

Kategorie: Realizacje

Expona - nowa kolekcja płytek i paneli winylowych

komentarzy: 0
16 Wrzesień 2013

Ciekawym produktem w ofercie naszej firmy są płytki i panele winylowe Expona. Rynek polski jeszcze do końca nie odkrył wszystkich zalet tych produktów na przykład ogromna wytrzymałość, wielość wzorów oraz łatwość montażu, wymiany, czyszczenia i aranżacji wnętrza. Panele winylowe są bardzo popularne w Europie – pojawiają się we wszystkich wnętrzach – także komercyjnych o dużym natężeniu ruchu jak centra handlowe czy szkoły.

W tej chwili na rynku pojawiły się nowe kolekcje Expona Design i Expona Commercial, w których projektanci mają 83 opcje wykorzystania wykładzin obiektowych. Dzięki autentycznym reprodukcjom materiałów naturalnych, takich jak drewno czy kamień, a także innowacyjnym metalicznym i betonowym koncepcjom wzorniczym, można zbudować atmosferę pomieszczenia dając użytkownikom poczucie wygody i rozpoznawalności.

Wśród wzorów, które od zawsze cieszą się ogromnym zaufaniem i zainteresowaniem użytkowników jest drewno. Obejmująca najwyższej klasy wzory paleta drewniana Expona Design oferuje mieszankę stonowania, subtelności i szalonej wariacji. Ciepłe odwzorowania piękna naturalnego drewna sprawiają, że wyboru dokonujemy z całkowitym poczuciem pewności. Autentyczność wzorów ma na celu pogłębienie relacji pomiędzy daną przestrzenią a jej użytkownikami.

W ciągu ostatnich kilku lat do szerokiego użytku powróciła sosna, co spowodowane jest bezpretensjonalnością tego materiału, jego odpowiedniością do różnych zastosowań oraz wyrazistym i rozpoznawalnym wzorom. Absolutną nowością, wybiegającą naprzeciw aktualnym trendom wnętrzarskim jest kolekcja Recycled Wood obejmująca pseudoindustrialne drewna, które wyglądają jakby były wielokrotnie i przez wiele lat lakierowane i czyszczone. W efekcie uzyskano kontrastujący i zużyty styl zdjęty z fabrycznej posadzki przy zachowaniu dużego stopnia jednorodności. Te niezaprzeczalnie pomysłowe wzory to jakby patchwork stworzony z odpadów drewnianych, z których każdy opowiada swoją własną historię. Dostępne w różnych szerokościach i kontrastujących odcieniach tworzą ogólny efekt przypadkowości plasujący je w awangardzie współczesnego wzornictwa.

Przy tworzeniu Expony uwzględniono również istotną pozycję zajmowaną przez kolekcję kamienną, dlatego zbadano i opracowano asortyment będący jej uosobieniem. Tak powstała połączona oferta obejmująca proste i rustykalne wzory kamienne obok zróżnicowanych, silnie oddziałujących wzorów łupkowych.

Materiałem, który nieodmiennie fascynuje zwolenników minimalizmu i brutalizmu w architekturze jest beton, który faktycznie ma bardzo wiele zastosowań – od okładzin zewnętrznych po akcesoria do wnętrz. Nietrudno się domyślić przyczyny jego popularności. Jako czysta i prosta kanwa, różne odcienie betonu mogą stanowić tło dla kreatywnych, nowoczesnych i stylizowanych na przemysłowe środowisk, w których często jest on skontrastowany z innymi materiałami. Stawiając sobie za cel jak najlepsze dopasowanie naszych kolekcji do potrzeb projektantów stworzyliśmy szereg wzorów betonowych, które ułatwią kreację industrialnych wnętrz.

U źródeł inspiracji dla kolekcji Expona leży forma i wzór, a każdy z produktów tworzony jest, aby mógł funkcjonować jako samodzielna posadzka. Expona to pakiet, na który składają się badania, rozwój, specjalistyczna wiedza, przewaga technologiczna i przystępność wzornictwa. Za tak kompletną ofertą stoi szczególny zapał firmy wobec posadzek obiektowych oraz ich dogłębna znajomość, co przekłada się na zaufanie projektantów i użytkowników. Wszystko to stanowi o najistotniejszych cechach posadzek Expona tworząc ich wyrazisty wizualny język.

Kategorie: Design