Archiwum - 12/2013

Kolory roku 2014.

komentarzy: 0
16 Grudzień 2013

Rok 2014 zacznie sie już za moment. Inwestycje, ktore będą w nim realizowane powinny być zapięte na ostatni guzik, ale my zastanowimy się czy zdarzają się inwestorzy, którzy kierując się aktualną modą zmieniają swoje wnętrza co rok zgodnie ze wskazaniami kolorystycznymi trendsetterów wiodących na rynku firm? W polskich realiach nie do końca można w to uwierzyć, ale nie wypada z góry zakładać, że ich nie ma.

Dlatego wybraliśmy 2 firmy, które naszym zdaniem mają dużo do powiedzenia w temacie kolorystyki.

Wg. znanej wszystkim firmy Pantone kolorem wiodącym w roku 2014 będzie Radiant Orchidea – czyli fiolet. Kolor do wnętrz bardzo kontrowersyjny – bo trudny do połączenia z innymi barwami. Tym niemniej nawet w tak trudnej jak nasza dziedzinie znaleźliśmy wykładzinę w kolorach, które trendsetterów Pantone powinny zadowolić. Wykładziny dywanowe Alfa i Beta duńskiego producenta Bentzon.

 

Kolejny hit kolorystyczny, tym razem z branży bliższej wnętrzarzom, to według firmy Dulux kolor morska zieleń! Tutaj należy zauważyć pewną prawidłowość – rok 2013 miał nam mijać w kolorze szmaragdowym. Przyglądając się uważnie naszej wykładzinowej ofercie trafiliśmy na kilka kolorów, które naszym zdaniem bardzo dobrze wpisują się w morski odcień Duluxa, tym razem z angielskiej firmy Paragon

 

Najbardziej zaskoczyła nas jednak pewna realizacja, o której zresztą sporo było we wnętrzarskich mediach. Otóż pokoje i korytarze Hotelu Tobaco w Łodzi, w których zastosowano wykładziny Shaw z kolekcji Fascination jakby w porozumieniu z Pantonem pokryły się fioletem i niestety nie do końca biorąc pod uwagę wskazania Duluxa odcieniami niebieskiego.

Tym niemniej mogą być doskonałą inspiracją dla każdego kto zechce wprowadzić trochę nietypowych kolorów na swoje podłogi.

Kategorie: Inspiracje

Design placówek zdrowia – trendy na przyszłość.

komentarzy: 0
5 Grudzień 2013

Na podstawie zgłoszeń do konkursu Design is … Award firmy Shaw Contract Group, na wyraźne życzenie firmowego zespołu designerów, Aneetha McLellan, architekt wnętrz, vice prezes pracowni HDR nakreśliła 8 głównych trendów widocznych w projektowaniu budynków i wnętrz związanych z opieką zdrowotną – klinik, szpitali, domów opieki nad seniorami itd.

Przede wszystkim zauważyć można wyraźne inspiracje, wręcz przeniesienie rozwiązań z wnętrz hotelowych do obiektów opieki zdrowotnej – tworzenie otoczenia przyjaznego, przytulnego i zapewniającego pacjentom dobre samopoczucie już od progu budynku. Gościnny charakter mają mieć również strefy wejściowe, recepcje i poczekalnie do których wprowadza się miękkie krzesła i fotele, stoliki zamiast plastikowych, zimnych mebli. Kolejny element to tworzenie wrażeń sensorycznych, bezpośrednich bodźców. Udaje się to za pomocą zastosowania trójwymiarowych powierzchni, łagodzących i rozpraszających przestrzeń.

Ważne jest projektowanie w zgodzie z zasadami równoważonego rozwoju – o którym w przypadku szpitali czy klinik mówi się stosunkowo niewiele. Zastosowanie materiałów przyjaznych człowiekowi, surowców odnawialnych ( jak np. płytki Shaw z podłożem ecoworx i systemem cradle to cradle) zaczyna odgrywać co raz większą rolę w budownictwie zdrowotnym.

Łączy się z tym wprowadzanie do wnętrz jak największej ilości światła – tam gdzie jest dostęp naturalnego, które kreuje poetycką iluminację, ale również sztucznego, dobrze zaprojektowanego oświetlenia trudniej dostępnych wnętrz.

Bezpośrednio z powyższych trendów wyłania się kolejny – integracja z naturą. Duże otwarte na zewnątrz płaszczyzny przestrzeni wspólnych i aranżacja wnętrz za pomocą naturalnych roślin, wody, skał czy piasku powodują, że człowiek jest spokojniejszy, bardziej zrelaksowany i szybciej wraca do zdrowia.

Lepszemu samopoczuciu pacjentów mają też służyć miejsca wykonywania zabiegów, które zaczynają przybierać charakter i przejmować rozwiązania z obiektów spa.

Doskonalenie ergonomii miejsc pracy powinno odbywać się nie tylko za pomocą doboru właściwych mebli, ale również zoptymalizowaniu wnętrz, dróg komunikacji i przestrzeni wspólnych.

Doświadczanie rodzinności. Po raz kolejny nacisk jest położony na stworzenie miejsc jak najbardziej przyjaznych pacjentom, począwszy od sal szpitalnych a skończywszy na przestrzeniach do wypoczynku. Otoczenie ma mieć jak najbardziej domowy, przyjazny charakter.

 

Należy się zastanowić czy polscy pacjenci potrzebują podobnych rozwiązań? Czy po siermiężności naszych placówek medycznych są gotowi na szpital czy klinikę mającą prawdziwie domowy, czy przynajmniej hotelowy entourage? Z pewnością osoby projektujące wnętrza dla ludzi chorych ale również inwestorzy, powinni pamiętać, że w przyjaznym, spokojnym otoczeniu ludzie szybciej zdrowieją lub przynajmniej odczuwają mniejszy stres.

 

Zdjęcia pochodzą ze strony  referencyjnej shaw contract group

Kategorie: Inspiracje