Archiwum - 10/2014

Szara wolność - szkoła Tågaborg w Szwecji

komentarzy: 0
30 Październik 2014

Słynna szwedzka firma architektoniczna Tengbom Architects, aktywna od ponad wieku i znana z portfela prestiżowych projektów w różnych sektorach - od ratusza w Sztokholmie do ostatniego proejktu 10metrowego domu mieszkalnego - ukończyła nową szkołę Tågaborg, niedawno otwartą w centrum Helsimborg w Szwecji. Szkoła, w której uczy się 550 uczniów w wieku 6 - 15, opiera się na nowoczesnym podejściu pedagogicznym, które polega na zachęcaniu ucznia do stałego dialogu z nauczycielami w celu uzyskania jak najlepszych efektów edukacyjnych.

Projekt architektoniczny budynku, który zastępuje starą szkołę Magnus Stenbocksskolan, obecnie wykorzystaną jako mieszkania socjalne, jest oparty na myśli przewodniej, „Kto jest najlepszy w szkole?" Takie postawienie idei było niezbędne do osiągnięcia  rozwiązań projektowych mających zarówno walory estetyczne i funkcjonalne, ale przede wszystkim mających służyć temu, aby pomieszczenia w których przebywają uczniowie inspirowały wymianę wiedzy i pomysłów.

W tej nowatorskiej koncepcji, sprawdziły się rozwiązania podlogowe proponowane przez firmę Artigo. Architekci wybrali wykładziny kauczukowe Kayar zaprojektowane przez Sottsass Associati, w odcieniach średni szary i żywy zielony z żółtymi akcentami. Chociaż wybór neutralnej szarości jako dominującego koloru podłogi może wydawać się nudny to pozwala  na pełną swobodę w doborze kolorów mebli, okładziny ściennych i akcesoriów.

Projekt szkoły wzbudził bardzo dobre opinie od uczniów, nauczycieli, rodziców. Szczególnie podoba się trójkątna, otwarta na zewnątrz forma, szklane korytarze  oświetlone światłem naturalnym i bliskość parku. Wnętrze szkoły utrzymane jest w pastelowych, jasnych odcieniach, które w połączeniu z szarą podłogą, naturalnym drewnem, cegłą tworzy bardzo przyjazne dla młodych ludzi przestrzenie.

Wśród przyczyn, które skłoniły Tengbom Architects do wyboru podłogi kauczukowej ARTIGO jest komfort chodzenia, który oferuje, doskonałe właściwości akustyczne, i fakt, że nie zawiera PCV.

Tågaborg School - Helsimborg (Szwecja)

Rok: 2010/2012 Projekt: Tengbom Architekci

Produkty: Kayar , Kolory: K17, K72

Powierzchnia: 5.500 m2

Kategorie: Realizacje